Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Procedura wydawania praw wykonywania zawodu fizjoterapeuty opóźniona

Udostępnij:
Tegoroczni absolwenci kierunku fizjoterapia, którzy liczyli na to, że dzięki uproszczonym przepisom jeszcze w sierpniu otrzymają prawo wykonywania zawodu, muszą poczekać co najmniej do połowy września.
Na razie wydawanie prawa wykonywania zawodu nie jest możliwe z przyczyn formalnych.

Ustawa znosząca Państwowy Egzamin Fizjoterapeutyczny (PEF) została podpisana przez prezydenta 15 sierpnia 2022 roku, natomiast ma wejść w życie 14 dni po dniu jej publikacji w Dzienniku Ustaw.

W związku z tym, że do 17 sierpnia do godziny 13.00, ustawa nie została ogłoszona w Dzienniku Ustaw – nie ma możliwości przewidzenia daty wejścia w życie przepisów o PEF.

Tym samym uzyskanie prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty (PWZFz) jeszcze w sierpniu nie będzie możliwe z przyczyn formalnych i niezależnych od Krajowej Izby Fizjoterapeutów (KIF).

Izba podała natomiast kolejność działań w całym procesie. W tym momencie oczekuje się na publikację ustawy w Dzienniku Ustaw. Po jej publikacji potrzebne jest 14 dni, aby ustawa weszła w życie. Po wejściu w życie ustawy KRF musi podjąć uchwałę w sprawie stwierdzenia prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty, a następnie rozpocznie się procedura wydawania praw wykonywania zawodu.

W związku z tym izba już teraz prosi o składanie dokumentów w celu szybszej weryfikacji i przypomina, że jedynym dokumentem potwierdzającym posiadane wykształcenie (dyplom technika, licencjata, magistra, specjalizacji) jest notarialnie potwierdzona kopia (za zgodność z oryginałem) lub odpis albo po prostu oryginał dyplomu.

Kopia poświadczona notarialnie może dotyczyć zarówno oryginału, jak i odpisu dyplomu. Osoby nieposiadające dyplomów potwierdzających kwalifikacje nie mogą uzyskać PWZFz. W obecnym stanie prawnym w przypadku rozpoczęcia po 1 października 2017 r. jednolitych pięcioletnich studiów wyższych w zakresie fizjoterapii i uzyskania tytułu zawodowego magistra do dyplomu należy dołączyć świadectwo złożenia PEF. Jednak z powodów opisanych powyżej brak przedłożenia wymienionego dokumentu dotyczącego PEF stanowi brak formalny skutkujący niemożnością pozytywnego rozpatrzenia wniosku.

Dlatego niezbędne jest dołączenie do dokumentów oświadczenia o wydłużeniu terminu na uzupełnienie braków formalnych do momentu zakończenia prac legislacyjnych.

Mając na względzie dobro tegorocznych absolwentów kierunku fizjoterapia, KIF planowała zorganizowanie 26 sierpnia dodatkowego posiedzenia Krajowej Rady Fizjoterapeutów. To umożliwiłoby przyznanie PWZFz absolwentom, którzy dostarczyliby do KIF komplet wymaganych dokumentów. Jednak brak publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw oraz jej 14-dniowy termin wejścia w życie sprawia, że nadanie praw wykonywania zawodu musi zostać wstępnie przeniesione na 14 września. I jeszcze jedno – aby ten termin został utrzymany, ustawa musi zostać ogłoszona w Dzienniku Ustaw nie później niż do 30 sierpnia.

Opracowanie: INK
 
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.