SPECJALIZACJE LEKARZ POZ
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Prof. Jacek Wysocki: Tegoroczny kongres TMT stawia na interdyscyplinarne podejście do pacjenta
Źródło: MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 06.03.2018
 
 
Podejście problemowe do schorzeń często spotykanych w gabinecie lekarza POZ będzie wyróżnikiem tegorocznego kongresu TMT w Poznaniu. Organizatorzy stawiają na nowoczesność - mówi prof. Jacek Wysocki, przewodniczący Rady Naukowej kongresu.
TMT to doroczne, najważniejsze wydarzenie w środowisku lekarzy POZ. Co w tym roku będzie największym hitem kongresu?
Program TMT jest zawsze opracowywany pod kątem potrzeb lekarzy POZ. Po każdym kongresie zbierane są opinie lekarzy na temat tego co im się podobało, a co oceniają nieco gorzej. Zawsze również pytamy o wykładowców, potrzebujemy informacji, którzy z nich cieszyli się najlepszymi notami ze względu na swój dar dydaktyczny. Każdego roku więc zadajemy pytania co powinno znaleźć się w programie przyszłego kongresu. To stanowi materiał wyjściowy.

I jaka tematyka zostanie poruszona w tym roku?
Wiadomo, że w praktyce lekarza rodzinnego wiele uwagi poświęca się kardiologii, dlatego w tym roku również będą wykłady z tej dziedziny. To co stanowi pewną nowość, to sesje „pacjent interdyscyplinarnie”. Przedstawiany jest problem i podejście do niego ze strony kilku specjalistów różnych dziedzin. W tym roku zostały zaplanowane trzy takie sesje i sami jesteśmy ciekawi jak zostaną one odebrane przez lekarzy rodzinnych. Tematami tych sesji będą zespół stopy cukrzycowej, leczenie przeciwzakrzepowe oraz choroby zwyrodnieniowe stawów. Oprócz tego omawiane będą i choroby zakaźne, czy pulmonologia. W tym roku pojawią się również wykłady z okulistyki, bo o to prosili lekarze. Zaplanowano sesję psychiatryczno-neurologiczną dotyczącą pacjentów z zespołami otępiennymi, podczas której także poprowadzony zostanie dialog psychiatry i neurologa. Wydaje się, że to stanowi dla lekarzy rodzinnych ciekawe podejście. W programie znalazły się również sesje poświęcone medycynie rodzinnej poruszające takie zagadnienia jak ból kończyn dolnych, opieka nad pacjentem z POCHP w gabinecie lekarza POZ, czy z nadciśnieniem tętniczym i jednoczesnymi zaburzeniami funkcji poznawczych. To są trudne przypadki, ale obecne w praktyce lekarza rodzinnego.

Czyli podejście problemowe do pacjenta będzie nowością podczas tegorocznego TMT.
Tak, potrzebę takiego podejścia sygnalizowali nam lekarze rodzinni. Wskazywali, że przy tej samej chorobie spotykają się z różnymi podejściami diagnostyczno-terapeutycznymi u specjalistów różnych dziedzin. Pomyśleliśmy więc, że tu szansę stanowi spotkanie tych specjalistów. Cechą charakterystyczną TMT są przecież także żywe dyskusje po zakończeniu sesji, które nie mają limitu czasowego. To wartość tej konferencji. Zainteresowani tematem przechodzą z wykładowcami do innej sali i mogą zadawać dowolne pytania bez ograniczenia czasowego i zagrożenia, że po 15 minutach ktoś im przerwie.

W programie znalazła się również sesja poświęcona leczeniu bólu. Czy zyskuje ona na znaczeniu w obliczu wejścia w życie nowego rozporządzenia resortu zdrowia w tym obszarze?
Tak. Pacjent z bólem to także chleb powszedni lekarza rodzinnego, a współczesna medycyna przywiązuje coraz większą wagę do takiego pacjenta, do tego, żeby ten ból umiejętnie i skutecznie zwalczać. Dlatego wyszliśmy naprzeciw nowym regulacjom prawnym a samo zagadnienie każdego roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe