Specjalizacje, Kategorie, Działy

Prof. Maciej Banach o tym, co zamiast statyn

Udostępnij:
- Nexletol, czyli kwas bempodojowy, o ok. 25 procent zmniejsza stężenie cholesterolu LDL, a mechanizm działania leku powoduje, że nie zwiększa ryzyka działań niepożądanych związanych z mięśniami oraz zmniejsza również ryzyko cukrzycy, które mogą zwiększać z kolei statyny, szczególnie w najwyższych dawkach – mówi prof. Maciej Banach, członek międzynarodowego panelu badawczego na temat preparatu z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Wynika to z tego, że lek w komórkach mięśniowych występuje w formie nieaktywnej, co przyczynia się do tego, że powoduje mniej działań niepożądanych niż inne preparaty stosowane w leczeniu zaburzeń lipidowych, na przykład właśnie statyny, dla których bóle mięśniowe to główne działanie niepożądane. Dlatego kwas bempodojowy może być stosowany u chorych, którzy nie tolerują statyn; można go także podawać z innymi lekami wpływającymi na stężenie cholesterolu na przykład ezetymibem. Na podstawie dostępnych wyników badań 2 i 3 fazy zaobserwowano zmniejszenie stężenie cholesterolu LDL nawet o 27%, ale także stwierdzono bardzo istotne zmniejszenie zapalenia pod postacią redukcji białka C-reaktywnego (CRP) nawet o 30-40% w zależności od wyjściowego stężenia tego parametru. W badaniach, których również jestem autorem zauważyliśmy także, że lek o 40 procent jest w stanie zmniejszyć liczbę nowych zachorowań na cukrzycę, co oznacza, że może de facto niwelować ryzyko stwarzane przez statyny. Dlatego kwas bempodojowy jest bardzo oczekiwaną opcja leczenia.

W jakich grupach chorych lek jest skuteczny? Właśnie u wspomnianych osób z nietolerancją statyn, ale też u chorych z hipercholesterolemią rodzinną czy pacjentów wysokiego i bardzo wysokiego ryzyka po zawale mięśnia sercowego, z chorobą sercowo-naczyniową. Jako lek trzeciego rzutu może przyczynić się do osiągania celów terapeutycznych dla cholesterolu LDL dla dużej grupy chorych.

Lek jest także stosunkowo bezpieczny, choć tymczasowo podnosi poziom kwasu moczowego, ale nie jest to działanie niepożądane ważne z punktu widzenia jego działania.

Firma go produkująca, czyli Esperion, już także zarejestrowała i prowadzi badania nad preparatem złożonym w tabletkach, na który składa się kwas bempodojowy oraz ezetymib, czyli substancje bardzo skuteczne w obniżaniu poziomu cholesterolu LDL. 21 lutego FDA oficjalnie zaaprobowała kwas bempodojowy u pacjentów w grupie z chorobą sercowo-naczyniową i z hipercholesterolemią rodzinną wymagających dodatkowego leczenia obniżającego stężenie cholesterolu LDL. Czkamy na decyzję EMA. Lek powinien być dostępny w Europie w drugiej połowie roku.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.