Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Reforma psychiatrii nie uda się bez zmiany sposobu rozliczania świadczeń

Udostępnij:
Według ekspertów podstawową wadą reformy psychiatrii dzieci i młodzieży oprócz niskich wycen jest zasada rozliczania. W ocenie resortu zdrowia problem rozwiązuje rokrocznie zwiększanie nakładów finansowych przeznaczonych na realizację tych świadczeń.
Komisja Ekspertów ds. Ochrony Zdrowia Psychicznego przy Rzeczniku Praw Obywatelskich zgłosiła postulaty do reformy psychiatrii dzieci i młodzieży – między innymi wyceny świadczeń i zasada rozliczania.

Jak podano, oprócz kwoty wypłacanej przez NFZ za świadczone porady i leczenie, która jest nadal zbyt niska, podstawową wadą reformy psychiatrii dzieci i młodzieży jest przyjęta zasada rozliczania. Placówkom płaci się za liczbę wykonanych usług, a nie za objęcie opieką określonej grupy potrzebujących. Wprowadzenie całkowitego finansowania w drodze ryczałtu na populację – na wzór modelu finansowania, który z powodzeniem jest realizowany w ramach reformy psychiatrii dorosłych – zobowiązywałoby poradnie do wzięcia odpowiedzialności za dostarczenie podstawowej opieki psychologiczno-psychiatrycznej dla określonej populacji młodzieży, bez ryzyka odsyłania pacjentów.

Poradnie muszą być odpowiedzialne za młodzież mieszkającą na danym obszarze albo uczęszczającą do szkół tam zlokalizowanych. Brak odpowiedzialności za określoną populację dzieci i młodzieży może bowiem spowodować, że poradnie nie będą spełniać swojej funkcji, a potrzebująca pomocy młodzież jej nie otrzyma.

Powstająca sieć placówek powinna umożliwiać jej pracownikom współpracę ze środowiskiem lokalnym – zwłaszcza z placówkami oświatowymi oraz pomocą społeczną. Współpraca ze szkołami i poradniami pedagogiczno-psychologicznymi działającymi w ramach resortu oświaty jest bowiem kluczowa z punktu widzenia skutecznej i kompleksowej opieki.

Tymczasem obecnie, jak wskazują eksperci, zawodzi koordynacja między dostępnymi formami leczenia, wsparciem społecznym i działalnością oświatową, które regulowane są przez odrębne ustawy, resorty, szczeble administracji oraz różne instytucje i organizacje.

Waldemar Kraska, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, odnosząc się do tych zagadnień, zapewnił, że zostaną one wzięte pod uwagę oraz przedyskutowane w gronie ekspertów w trakcie prac zespołu do spraw zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Przypomniał jednocześnie, że co roku zwiększane są nakłady finansowe przeznaczone na realizację świadczeń z zakresu psychiatrii dziecięcej. Przedstawił też wartości umów na realizację świadczeń psychiatrycznych poświęconych dzieciom i młodzieży w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień w latach 2018–2022 r., wskazując na wzrost z 213 769 336,41 zł w 2018 r. do 700 205 204,64 zł w 2022 r.

Dodał także, że Ministerstwo Zdrowia podejmuje szerokie działania mające na celu zapewnienie na rynku pracy optymalnej liczby lekarzy specjalistów w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

– Działania te przynoszą już rezultaty w postaci zwiększenia się liczby lekarzy specjalistów psychiatrii dzieci i młodzieży – od 2014 r. wzrost o 60 proc. (aktualnie 555), rośnie też liczba lekarzy w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w tej dziedzinie (obecnie 253 lekarzy, w tym 179 w trybie rezydenckim, w porównaniu z 2015 r. wzrost o 118 osób) – poinformował Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia stwierdził, że główną zachętą do podejmowania kształcenia w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży jest zaliczenie jej do grupy dziedzin priorytetowych, co wiąże się z wyższym wynagrodzeniem przysługującym lekarzom odbywającym szkolenie specjalizacyjne w trybie rezydenckim, a także przyznawaniem większej liczby miejsc szkoleniowych rezydenckich w stosunku do pozostałych dziedzin.

Opracowanie: INK
 
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.