Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Rozpoczyna się pilotaż przeglądu lekowego

Udostępnij:
Od 1 kwietnia 75 aptek w całym kraju bierze udział w opiece farmakologicznej nad wybranymi pacjentami. Pilotaż potrwa pół roku, a jeden farmaceuta powinien poznać farmakoterapię stosowaną u 12 pacjentów, wyciągnąć wnioski, zaproponować zmiany.
Rekrutację podmiotów aptecznych prowadził Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu, a koordynatorką jest dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska, która również jest wsparciem merytorycznym dla uczestników.

W ramach jednego przeglądu lekowego odbędą się trzy spotkania farmaceuty z pacjentem. W trakcie pierwszego konieczne będzie zebranie wywiadu medycznego dotyczącego także stosowanej farmakoterapii. Na spotkaniu drugim, po 10 dniach, farmaceuta po przeglądzie lekowym zaproponuje indywidualne podejście do terapii. Po miesiącu farmaceuta spotka się z pacjentem po raz ostatni, by dowiedzieć się, jaka była opinia lekarza prowadzącego i jakie rekomendacje pacjent wcielił w życie.

Ministerstwo Zdrowia w wydanym wcześniej rozporządzeniu określiło, że pacjentem objętym pilotażem może być osoba w wieku od 18 do 60 lat, przyjmująca na stałe nie mniej niż pięć leków wydawanych na receptę, w tym co najmniej dwa leki należące do kategorii C. Podstawowym celem jest określenie, czy i w jakim stopniu pacjent zażywa zbyt wiele leków.

Jak podkreśliła w czasie inauguracji pilotażu prof. dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, bardzo ważne jest, żeby budować dialog między lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, lekarzem rodzinnym a farmaceutą. Kwestia przeglądu lekowego dokonywanego przez tego ostatniego wpisuje się w kompleksowość tej opieki. Farmaceuta może być bardzo ważnym wsparciem dla lekarza w procesie leczenia pacjenta.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.