Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Ruszył interdyscyplinarny projekt Okobus

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: MZ/Cyfryzacja KPRM
Jest to mobilny gabinet okulistyczny do diagnostyki dna oka osób chorych na cukrzycę. Projekt skupia zespół specjalistów zarówno z dziedziny okulistyki, informatyki, łączności, jak i lekarzy rodzinnych.
Specjaliści zaczęli od Lubelszczyzny, gdzie codziennie 50 osób będzie przechodzić wysokospecjalistyczne badania w każdej gminie.

Podsekretarz stanu Piotr Bromber poinformował, że projekt Okobus poprawi dostęp do diagnostyki i pozwoli na przyspieszenie rozpoczęcia leczenia i powrotu do zdrowia. Zwiększy też bezpieczeństwo pacjentów. Jak zaznaczył, takie projekty są możliwe dzięki międzyresortowej współpracy. Pilotażowy program jest realizowany przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Instytutem Łączności – Państwowym Instytutem Badawczym w Warszawie dzięki wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która na ten projekt przeznaczyła ponad 5 mln zł.

W Polsce na cukrzycę choruje 3 mln osób – jednej trzeciej z nich zagraża retinopatia cukrzycowa, która nieleczona może doprowadzić do uszkodzenia lub utraty wzroku. Dlatego bardzo ważna jest wczesna diagnostyka. Pilotaż ma na celu przebadanie jak największej liczby pacjentów, a na podstawie zebranych wyników – stworzenie aplikacji i algorytmu sztucznej inteligencji, który na dalszych etapach projektu będzie wykorzystywany w ocenie zdjęć okulistycznych.

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu, wskazał, że Cyfryzacja KPRM skupia się na praktycznych obszarach zastosowania sztucznej inteligencji. Jednym z ważniejszych jest wykorzystywanie wiedzy z zakresu AI w medycynie, a projekt Okobus wpisuje się w ten obszar.

Nowy model diagnostyki pozwoli dotrzeć do mieszkańców województwa lubelskiego, którzy na co dzień mają utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów. Pacjenci, wskazani przez lekarzy rodzinnych, będą wstępnie diagnozowani w wybranych miejscowościach w odpowiednio wyposażonym pojeździe. W okobusie będą wykonywane zdjęcia dna oka oraz badanie angio-OCT (badania konieczne, by zarejestrować nawet najwcześniejsze objawy cukrzycowego obrzęku plamki). Wyniki badań będą przesyłane zdalnie do oceny przez specjalistów z Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej UML. Na tej podstawie wytypowani zostaną pacjenci potrzebujący leczenia, którzy trafią do dalszej diagnostyki w klinice.

Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy będzie odpowiadał za przygotowanie pojazdu diagnostycznego i jego wyposażenie, także w środki mobilnej łączności i transmisji danych. Wytypuje również lokalizacje, w których przeprowadzane będą badania pod kątem najlepszej łączności bezprzewodowej. Jego specjaliści opracują też model uczenia maszynowego i gotowe rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji dla potrzeb diagnostyki okulistycznej.

Opracowanie: INK
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.