Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF
123RF

Skuteczność efruksyferminy u pacjentów z marskością wątroby

Udostępnij:

Dawka 50 mg efruksyferminy podawana raz na dobę zmniejszała zwłóknienie po 96 tygodniach u pacjentów z wyrównaną marskością wątroby spowodowaną zapaleniem wątroby związanym z zaburzeniami metabolicznymi (MASH) – wynika z badania II fazy.

Lek efruksyfermina jest długo działającym, dwuwartościowym analogiem czynnika wzrostu fibroblastów. Badanie SYMMETRY wykazało, że po 96 tygodniach leczenia 29 proc. pacjentów miało co najmniej jeden epizod poprawy w zakresie zwłóknienia bez pogorszenia MASH (wynik drugorzędowy) w porównaniu z 11 proc. w przypadku placebo.

Wyniki sugerują również poprawę po 96 tygodniach wyników histologicznych związanych z MASH, nieinwazyjnych markerów uszkodzenia wątroby i zwłóknienia, a także markerów metabolizmu glukozy i lipidów. Obecnie dawka 50 mg efruksyferminy jest badana w III fazie randomizowanego badania z podwójnie ślepą próbą, z kontrolowanym placebo.

Projekt SYMMETRY przeprowadzono w 45 ośrodkach w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Portoryko. Do badania włączono 181 osób dorosłych z potwierdzoną wyrównaną marskością wątroby spowodowaną MASH, z których 80 proc. miało cukrzycę i chorobę otyłościową. Pacjenci ci byli narażeni na wysokie ryzyko dekompensacji czynności wątroby.

Pacjenci otrzymywali podskórnie efruksyferminę w dawce 28 mg lub 50 mg, lub placebo w stosunku 1 : 1 : 1. Biopsję wątroby wykonano w 36. i 96. tygodniu i uwzględniono ją w analizach skuteczności terapii i bezpieczeństwa.

Pierwszorzędowym punktem końcowym było zmniejszenie co najmniej jednego stadium zwłóknienia bez pogorszenia MASH w 36. tygodniu, podczas gdy ten sam pomiar obejmował drugorzędowy wynik w 96. tygodniu.

Po 36 tygodniach, w analizie zamiaru leczenia, zmniejszenie zwłóknienia bez pogorszenia MASH zaobserwowano u 8 na 61 pacjentów (13 proc.) w grupie placebo, 10 na 57 pacjentów (18 proc.) w grupie otrzymującej 28 mg efruksyferminy i 12 na 63 pacjentów (19 proc.) w grupie otrzymującej 50 mg efruksyferminy.

Natomiast w 96. tygodniu zmniejszenie zwłóknienia bez pogorszenia MASH wystąpiło u 7 na 61 pacjentów (11 proc.) w grupie placebo, u 12 na 57 pacjentów (21 proc.) w grupie otrzymującej 28 mg efruksyferminy oraz u 18 na 63 pacjentów (29 proc.) w grupie 50 mg efruksyferminy.

Klinicysta dr Mazen Noureddin z Sherrie and Alan Conover Center for Liver Disease and Transplantation w Houston Methodist Hospital w Teksasie powiedział, że po raz pierwszy wykazano znaczącą, bezprecedensową poprawę w zakresie zwłóknienia wątroby po podaniu leku według tego schematu. Dodał, że histologiczna poprawa zwłóknienia została potwierdzona nieinwazyjnymi testami, przedstawiającymi ogólny obraz uszkodzenia i funkcji wątroby, który sugerował, że zdrowe funkcjonowanie wątroby jest utrzymane lub nieznacznie poprawione przez efruksyferminę w porównaniu z placebo.

Obecnie nie ma zatwierdzonych terapii, które odwracałyby zwłóknienie w marskości wątroby związanej z MASH. Jednak efruksyfermina wykazywała działanie przeciwzwłóknieniowe we wcześniejszych badaniach u pacjentów z mniej zaawansowaną chorobą (zwłóknienie F2-F3). Teraz okazuje się, to randomizowane, kontrolowane placebo, podwójnie ślepe badanie fazy 2b wykazało skuteczność i bezpieczeństwo efruksyferminy u pacjentów z MASH, u których stwierdzono biopsją wyrównaną marskość wątroby w stadium czwartym zwłóknienia.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
123RF
123RF
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.