Specjalizacje, Kategorie, Działy

Skuteczność statyn w populacji 75+

Udostępnij:
We wszystkich grupach wiekowych terapia statynami obniżała ryzyko poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych o 21%, a ostrych incydentów wieńcowych o 24%, jednak druga z zależności okazywała się nieco słabsza wraz z wiekiem pacjenta.
Statyny, szeroko stosowane leki hipolipemizujące (inhibitory reduktazy 3-hydroksy-3-metylo-glutarylo-koenzymu A), nie tylko redukują ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych i zmniejszają śmiertelność, lecz prawdopodobnie są także odpowiedzialne za zmniejszone ryzyko demencji. Ich stosowanie nie jest jednak wolne od skutków ubocznych - ból mięśni, najczęstsze z działań niepożądanych, występuje z częstością 1-10%, z kolei rabdomioliza jest najpoważniejszym z nich (mniej niż 0,1%). Czynniki ryzyka miopatii związanej z zażywaniem statyn to niedoczynność tarczycy, nadużywanie alkoholu i przyjmowanie wielu leków (zjawisko bardzo częste). Spora część pacjentów przyjmujących preparaty z tej grupy są w zaawansowanym wieku - na łamach The Lancet pojawiła się metaanaliza oceniająca skuteczność i bezpieczeństwo statyn także w grupie pacjentów 75+.

Włączono randomizowane badania obejmujące co najmniej 1000 pacjentów i trwających co najmniej 2 lata; metaanaliza objęła w sumie 186 854 osoby, które podzielono na sześć grup wiekowych (55 lat lub młodszych, 56-60 lat, 61-65 lat, 66-70 lat, 71-75 lat i starszych niż 75 lat). Oceniono wpływ (w odniesieniu do obniżania poziomu cholesterolu LDL o 1,0 mmol/l) na główne zdarzenia sercowo-naczyniowe, śmiertelność specyficzną dla danego miejsca i częstość występowania nowotworów.

14 483 spośród 186 854 badanych osób miało więcej niż 75 lat. We wszystkich grupach wiekowych terapia statynami obniżała ryzyko poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych o 21%, a ostrych incydentów wieńcowych o 24%, jednak druga z zależności okazywała się nieco słabsza wraz z wiekiem pacjenta (p=0,009). Udary (zarówno krwotoczne jak i niedokrwienne) także występowały rzadziej wskutek terapii statynami (RR 0,84) i efekt ten nie różnił się istotnie w poszczególnych grupach wiekowych (p=0,70). Stwierdzono także, że każde obniżenie stężenia cholesterolu LDL o 1 mmol/l wiąże się z 12% redukcją ryzyka śmiertelności z powodu sercowo-naczyniowego i efekt ten jest nieco słabszy wraz z rosnącym wiekiem (p=0,004). Metaanaliza wskazuje, że statyny nie redukują śmiertelności z innych powodów niż sercowo-naczyniowe oraz nie obniża ryzyka powstania i zgonu z powodu nowotworu.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.