Specjalizacje, Kategorie, Działy

Studentka Paulina Pergoł z nagrodą Królowej Szwecji.Projekt „Listy do przyjaciela” kluczem do poprawy kondycji psychicznej seniorów.

Udostępnij:
Paulina Pergoł, studentka I roku pielęgniarstwa, została wyróżniona prestiżową nagrodą Queen Silvia Nursing Award (QSNA) za projekt „Listy do przyjaciela”. Zwycięska inicjatywa zakłada systematyczną wymianę korespondencji między pensjonariuszami domów seniora a wolontariuszami. Konkurs rozstrzygnięto w Polsce już po raz trzeci.
– Pomysł na „Listy do przyjaciela” zrodził się z mojej obserwacji otoczenia i własnych doświadczeń. – mówi Paulina Pergoł. – Będąc na wolonariacie w Kolumbii miałam okazję zobaczyć chłopca, który był niezwykle poruszony tradycyjnym listem, który otrzymał od rodziny. Jego wzruszenie przypomniało mi o starszych pacjentach, którymi opiekuję się na co dzień. Dla nich również niewielkie gesty zainteresowania oraz kontakt z drugim człowiekiem są bardzo ważne. To zainspirowało mnie do stworzenia projektu skierowanego do pensjonariuszy domów seniora, którzy zwykle są osobami samotnymi, bez rodziny i przyjaciół. Dzięki wymianie korespondencji z wolontariuszami będą mogli podzielić się swoimi problemami, spostrzeżeniami czy wspomnieniami, dzięki czemu poczują się ważni i docenieni przez młodsze pokolenie. – wyjaśnia laureatka trzeciej edycji QSNA.

SAMOTNOŚĆ SENIORÓW WYZWANIEM DZISIEJSZYCH CZASÓW
Uczucie osamotnienia jest jednym z najpoważniejszych problemów, którego doświadczają osoby starsze. Aż 3 na 10 seniorów w Polsce doświadcza samotności oraz izolacji. Taki sam odsetek starszych osób deklaruje brak bliskich relacji międzyludzkich.

– W grupie osób w podeszłym wieku znajdują się takie osoby, które nie mają nikogo, z kim mogłyby spędzać wspólnie czas. Projekt Pauliny jest więc konkretną odpowiedzią na potrzeby społeczne seniorów i dostrzegamy w nim ogromny potencjał. Długofalowe otoczenie seniorów uwagą, zainteresowanie ich sprawami oraz zachęcenie ich do aktywności społecznej może przyczynić się do poprawy ich jakości życia oraz może zapobiec ich społecznemu wykluczeniu – tłumaczy dr Ewa Kądalska, krajowy konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego, członek Komisji Konkursowej.

SYTUACJA PIELĘGNIAREK W POLSCE
Fundacja Medicover już po raz trzeci zaangażowała się w organizację Konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii, ponieważ dostrzega trudną sytuację pielęgniarek na rynku polskim oraz lawinowo malejącą liczbę osób wykonującą ten wymagający zawód. Według rankingu OECD w Polsce jest 5,2 pielęgniarek na tysiąc mieszkańców, podczas gdy w Szwajcarii, Danii i Niemczech na tysiąc osób przypada ich od 13 do 18. Badania potwierdzają, że te liczby przekładają się na efekty leczenia – dzięki pielęgniarkom rzadsze są błędy medyczne i zakażenia szpitalne.

– Pragniemy wzmocnić pozycję zawodu pielęgniarstwa, jako satysfakcjonującego zajęcia oraz atrakcyjnego kierunku rozwoju zawodowego studentów – mówi Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover. – Dodatkowo chcemy uczestniczyć w kreowaniu nowoczesnej jakości opieki nad osobami starszymi oraz budować innowacyjne rozwiązania we współpracy z młodymi ludźmi, którym zależy na stałym podnoszeniu standardów opieki nad seniorami. Niezwykle cieszy mnie więc fakt, że tylu młodych ludzi chce tworzyć międzynarodową platformę kreatywnych pomysłów opieki nad osobami starszymi. – wyjaśnia Marcin Radziwiłł.

QUEEN SILVIA NURSING AWARD
Konkurs o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii to stypendium ustanowione przez Swedish Care International dla studentów pielęgniarstwa oraz osób będących w trakcie specjalizacji pielęgniarskiej, którym zależy na rozwoju umiejętności oraz zdobywaniu doświadczenia w obszarze pielęgniarstwa geriatrycznego. Główna nagroda obejmuje stypendium w wysokości 25 000 zł oraz staże u polskich i międzynarodowych partnerów konkursu, którzy są liderami w sektorze ochrony zdrowia. Finaliści konkursu mają również możliwość osobistego odbioru nagrody z rąk Jej Wysokości Królowej Szwecji Sylwii.
- Swedish Care International od lat wdraża dobre praktyki opieki geriatrycznej zarówno w Europie, jak i na świecie. Szczególnie doceniamy ogromne zaangażowanie polskich specjalistów, pielęgniarek i pielęgniarzy w opiekę nad osobami starszymi oraz chęć dostarczenia im usług najwyższej jakości. Dlatego właśnie już po raz trzeci zaprosiliśmy polskich studentów do konkursu Queen Silvia Nursuring Award, by umożliwić im międzynarodową wymianę doświadczeń w obszarze pielęgniarstwa geriatrycznego, jak również zachęcić ich do dalszego kształcenia w tej dziedzinie – mówi dr Karin Lind-Mörnesten CEO Swedish Care International.
Trzecia edycja konkursu została objęta patronatem honorowym Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Partnerami konkursu są m.in.: Ambasada Szwecji w Warszawie, Polskie Towarzystwo Gerontologiczne, Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, Szpital Wolski, Tena, Essity, Medicover, Medicover Senior. Organizatorem konkursu w Polsce jest Fundacja Medicover.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.