Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Telemedycyna lekiem na całe zło?

Udostępnij:
Jednym z pomysłów na radzenie sobie z kryzysem kadrowym ma być telemedycyna w kolejnych obszarach, m.in. w kardiologii, psychiatrii, chorobach przewlekłych, położnictwie. Ta informacja znalazła się w odpowiedzi wiceministra Piotra Brombera na interpelację poselską dotyczącą pogarszającej się dostępności do świadczeń medycznych.
Do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wpłynęła interpelacja poselska dotycząca braków kadrowych wśród lekarzy i pogarszającej się w związku z tym dostępności do świadczeń medycznych. Podano w niej, że w 56 polskich gminach nie funkcjonuje żadna przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej.

Tym danym nie zaprzeczył wiceminister zdrowia Piotr Bromber. W odpowiedzi na interpelację wskazał jednak, że większość z tych gmin zlokalizowana jest blisko miast posiadających liczne POZ, zapewniające płynny dostęp do lekarza. Przypomniał jednocześnie, że wybór świadczeniodawcy nie jest ograniczony miejscem zamieszkania danej osoby i pacjentów nie obowiązuje rejonizacja. Poradził jednocześnie, żeby wszelkie utrudnienia w dostępie do świadczeń zgłaszać do wojewódzkiego oddziału NFZ.

Wiceminister zdrowia dodał także, że jako wsparcie dla osób, które w miejscu zamieszkania nie mogą skorzystać z przychodni POZ, działa Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK), która jest dostępna poza godzinami pracy placówek medycznych.

Kontaktując się z TPK, pacjent otrzyma poradę pielęgniarki, położnej lub lekarską w formie telekonsultacji. Może też uzyskać e-receptę, e-skierowanie, e-zwolnienie.

Pomocny ma być również projekt Domowej Opieki Medycznej, który początkowo stanowił system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19, a obecnie jest rozszerzany o nowe programy.

W ramach DOM zrealizowano pilotaże urządzeń zapewniających zdalną opiekę: E-Stetoskop (I edycja), Opaska Telemedyczna, Pulsoksymetr CM + stetoskop (II edycja programu E-Stetoskop) oraz E-Spirometr.

Na tym nie koniec udogodnień przygotowywanych przez resort zdrowia.

Jak poinformował Piotr Bromber, obecnie realizowany jest pilotażowy program zdalnego monitorowania stanu zdrowia dzieci i młodzieży z niedoborami odporności, który również będzie realizowany na platformie DOM.

Natomiast jednym z pomysłów na radzenie sobie z kryzysem kadrowym ma być także telemedycyna w siedmiu obszarach: kardiologii, geriatrii, psychiatrii, diabetologii, chorób przewlekłych, położnictwa, opieki paliatywnej. Zdaniem autorów tego programu to rozwiązanie mogłoby poszerzyć katalog procedur telemedycznych objętych publicznym finansowaniem oraz zwiększyć poziom wykorzystania potencjału telemedycyny w Polsce.

Opracowanie: INK
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.