LEKARZ POZ
Choroby układu krążenia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Telemonitoring pacjentów z niewydolnością serca

Udostępnij:
Przedstawiamy „Telemonitoring pacjentów z niewydolnością serca. Projekt pilotażowy modelu telemedycznego w kardiologii” finansowany z programu Norweskiego Mechanizmu Finansowego pn. „Zdrowie”.


Niewydolność serca jest jednym z największych problemów zdrowotnych XXI wieku. Dane wynikające z szacunków Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego mówią o chorujących na nią 800 tysiącach osób w Polsce, a w najgorszych scenariuszach liczba ta może wynosić nawet milion! Ta liczba ciągle się zwiększa pomimo wprowadzania nowych metod leczenia.

Projekt finansowany przez fundusze norweskie ma na celu użycie telemonitoringu jako narzędzia ułatwiającego pacjentom mieszkającym w obszarach wykluczenia społecznego kontakt z lekarzem. Pacjenci wytypowani wg modelu z wybranych placówek podstawowej opieki zdrowotnej na terenie całej Polski byli zapraszani na specjalne eventy, na których rozmawiali z kardiologiem i zostali zakwalifikowani do projektu. Łącznie jest to 310 pacjentów. W trakcie eventu były organizowane również wykłady, warsztaty edukacyjne oraz szkolenia, które miały poprawić wiedzę pacjentów i ich rodzin na temat niewydolności serca. Następnie wybrani pacjenci otrzymali wagi i ciśnieniomierze, które są połączone z urządzeniem, za pomocą którego mogą przekazywać dane do swoich lekarzy prowadzących. Przy pomocy tych urządzeń mogą również łączyć się z lekarzem specjalistą kardiologiem na telewizyty w ramach ustalonego harmonogramu. Urządzenia te są łatwe w obsłudze i przyjazne dla chorych. Dla osób starszych i w wieku podeszłym została również uruchomiona infolinia.

Zgodnie z założeniem projektu, każdy włączony chory może korzystać z urządzeń telemonitoringu co najmniej przez 3 miesiące. Lekarze POZ również mogą w ten sposób szybko i sprawnie konsultować swoich pacjentów z lekarzem specjalistą kardiologiem. W ramach telemonitoringu dodatkowo wybrani pacjenci mieli również wykonane 14-dniowe badanie event-holter, które ma umożliwić wczesne rozpoznanie migotania przedsionków. Te osoby otrzymają leczenie przeciwzakrzepowe wg ogólnie przyjętych zasad.

Powyższe działania są także promowane na stronach internetowych oraz w materiałach reklamowych i ulotkach, które będą zwiększać świadomość chorych i edukować ich rodziny na temat samokontroli i leczenia niewydolności serca. Opinie pacjentów i ich rodzin zostaną później przeanalizowane za pomocą ankiet satysfakcji.

Program ma na celu zaproponowanie rozwiązań telemedycznych dla grupy pacjentów z rozpoznaną niewydolnością serca, z obszarów o trudnej dostępności do lekarza kardiologa, co ma na celu poprawę opieki, rokowania i jakości życia tych chorych oraz zmniejszenie kosztów ponoszonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W ciągu niespełna 2 miesięcy trwania projektu Zespół Centrum Telemedycznego działający w trybie 24/7 wykonał ponad 650 interwencji telefonicznych do pacjentów w związku z przekroczeniem progów alarmowych pomiarów badań.



Agnieszka Groele, lekarz rezydent Kliniki Kardiologii z Pododdziałem Ostrych Zespołów Wieńcowych, młodszy asystent Katedry Kardiologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, na co dzień pracująca w Klinice Kardiologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, tak komentuje projekt: – W opinii mojej oraz zespołu lekarzy z Kliniki Kardiologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego numer 2 w Rzeszowie program telemonitoringu pacjentów z niewydolnością serca stanowi ogromną szansę dla tych chorych. Umożliwia pokazanie tym osobom oraz ich rodzinom, jak ważne są tak proste działania jak np. codzienny pomiar wagi ciała w monitorowaniu choroby oraz zapobieganiu zaostrzeniom. Łatwe przekazywanie tych danych do ośrodków kardiologicznych daje możliwość zmian w leczeniu farmakologicznym tych chorych. Porady wykonywane w formie telemonitoringu są nawet dla starszych chorych łatwe do wykonania i szybko dostępne. Wcześnie wykryte dzięki holterom arytmie pozwoliły na włączenie dodatkowego leczenia u niektórych chorych, co będzie zapobiegało wystąpieniu udaru mózgu.

Na ostateczne podsumowanie projektu przyjdzie jeszcze czas, ale już teraz wyraźnie widać, że współpraca pomiędzy placówką POZ – lekarzem POZ – a specjalistami mającymi dostęp do bieżących i najaktualniejszych danych na temat stanu zdrowia pacjenta dzięki wsparciu Centrum Telemedycznego działającego 24 godziny na dobę to absolutna rewolucja w medycynie, a jednocześnie najlepsza droga do długoterminowej poprawy jakości życia pacjentów kardiologicznych.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.