Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Teleporady w nowej odsłonie

Udostępnij:
Tagi: teleporady
Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie na doraźną opiekę zdrowotną poza godzinami pracy placówek POZ. Pilotaż ma zacząć się w marcu.
Powstało rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej zapewnianych przez platformę pierwszego kontaktu oraz centra medycznej pomocy doraźnej. Celem jest przetestowanie nowego modelu organizacji opieki w przypadku konieczności uzyskania porady lekarskiej w związku z nagłym zachorowaniem lub pogorszeniem stanu zdrowia, niebędącym stanem nagłym, zapewnianej poza godzinami pracy placówek POZ. Jednocześnie zakłada się, że nie ma możliwości podjęcia alternatywnych w stosunku do projektowanego rozporządzenia środków umożliwiających osiągnięcie tego celu.

W ramach pilotażu zostaną uruchomione centralna platforma pierwszego kontaktu oraz centra medycznej pomocy doraźnej.

Planuje się, że program zostanie przeprowadzony w pięciu powiatach (umowy zostaną zawarte z pięcioma świadczeniodawcami). Centra będą zapewniały świadczenia od poniedziałku do piątku w godzinach między 18.00 a 24.00 oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8.00 do 24.00. Pilotaż potrwa od 1 marca do 31 sierpnia 2022 r.

Zakłada się, że w pierwszej kolejności świadczeniobiorca skorzysta z teleporady zapewnianej przez platformę, a dopiero w przypadku, gdy pomoc udzielona przez platformę okaże się niewystarczająca albo stan zdrowia pacjenta będzie wymagał osobistego kontaktu z lekarzem – ze świadczeń centrum.

Kanałem kontaktu z platformą będą telefon kontaktowy i formularz kontaktowy zamieszczony na stronie internetowej pod adresem gov.pl./dom. Następnie przeprowadzony zostanie wywiad ze świadczeniobiorcą w celu udzielenia – w zależności od potrzeb – teleporady lub skierowania do centrum. Każdy pacjent, korzystając z tych kanałów komunikacji, będzie mógł otrzymać także informację o wolnych terminach przyjęć w centrach.

Planuje się, że centra zapewnią nie tylko świadczenia z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, ale także wybrane świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, odpowiadające najczęściej zgłaszanym potrzebom zdrowotnym.

W związku z ograniczonymi zasobami kadry medycznej oraz koniecznością uwzględnienia i niepowielania zakresu świadczeń zabezpieczanych przez szpitale funkcjonujące na terenie danego powiatu zakres świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, zabezpieczanych przez poszczególne centra, może się różnić. Pełny zakres świadczeń specjalistycznych centrum będzie obowiązane zapewnić tylko w przypadku, gdy na terenie danego powiatu nie ma szpitala, który udziela takich świadczeń.

Program pilotażowy jednocześnie ma na celu rozwijanie możliwości uzyskania przez pacjentów – w szczególności z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem COVID-19 – potrzebnej pomocy medycznej w obliczu wciąż obowiązującego stanu epidemii. Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Opracowanie: INK
 
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.