Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Terapia elektrowstrząsowa w psychiatrii

Źródło: PTP
Redaktor: Karolina Gawarzewska |Data: 05.01.2021
 
 
Terapia elektrowstrząsowa jest najczęściej proponowana w leczeniu ciężkich depresji, niektórych postaci zaburzeń psychotycznych i takich o ciężkim przebiegu. Może być też stosowana, kiedy współistniejące schorzenia somatyczne ograniczają stosowanie leków lub kiedy są one dla pacjenta nieskuteczne. Leczenie elektrowstrząsowe jest zależne od jednostki chorobowej, natomiast według klinicystów charakteryzuje się wysoką skutecznością.
Po wcześniejszej analizie zdrowia pacjenta, przebiegu choroby oraz aktualnego stanu psychicznego i somatycznego, decyzję o skierowaniu pacjenta na zabiegi elektrowstrząsowe podejmuje lekarz psychiatra. Zanim dojdzie do zabiegu, pacjent musi mieć wykonane badania laboratoryjne, EKG, EEG, konsultacje internistyczną, neurologiczną i okulistyczną. Po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną, ostateczną decyzję o leczeniu podejmuje lekarz anestezjolog. Procedura ta pozwala na wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań.

Przebieg terapii elektrowstrząsowej

Zabieg polega na zastosowaniu stymulacji elektrycznej w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, która wywołuje krótki, kontrolowany napad padaczkowy. Przez cały czas trwania zabiegu badana jest jego skuteczność, a od momentu znieczulenia pacjenta do wybudzenia mija ok. 15 minut.

Następnie przez ok 30 min monitorowane są parametry życiowe, jak zapis EKG, ciśnienie tętnicze krwi, tętno, wysycenie krwi tlenem. Po tym czasie pacjent pod opieką personelu powraca na oddział.

Zazwyczaj wykonuje się od 8 do 15 zabiegów wykonywanych 2-3 razy w tygodniu.

Zabieg jest bezbolesny, nie wywołuje drgawek, a pacjent pozostaje pod stałym nadzorem anestezjologa, psychiatry i pielęgniarki.

Przeciwskazania do terapii elektrowstrząsowej

Nie wykonuje się zabiegu przy istnieniu niektórych współistniejących poważnych chorób ogólnych, do których możemy zaliczyć:

- padaczkę i inne ciężkie choroby mózgu (np. zapalenie mózgu, choroby przebiegające z podwyższonym ciśnieniem śródczaszkowym, stan po niedawno przebytym udarze mózgu),
- ciężkie schorzenia serca,
- znaczne nadciśnienie,
- ciężkie zaburzenia w zakresie krzepnięcia krwi,
- znaczną niedokrwistość,
- zaawansowaną osteoporoza,
- tętniaki aorty,
- zakrzepowe zapalenie żył,
- niektóre schorzenia okulistyczne.

Objawy uboczne, które mogą wystąpić w trakcie wykonywania zabiegów

Do najczęściej zgłaszanych przez pacjentów objawów ubocznych należą łagodne, przemijające zaburzenia pamięci krótkotrwałej oraz bóle głowy czy mięśni. Są to objawy, które przemijają i nie zawsze występują. Nie wymagają one specjalnego czy dodatkowego leczenia i zwykle ustępują w ciągu 24 godzin. Warto dodać, że w trakcie samego zabiegu mogą występować skoki ciśnienia krwi, zaburzenia rytmu serca oraz zaburzenia oddychania. Objawy te nie są niebezpieczne, znikają samoistnie lub można je zniwelować standardowymi metodami.

Zobacz listę ośrodków wykonujących zabiegi elektrowstrząsowe w Polsce

>>LISTA KLINIK<<
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe