Specjalizacje, Kategorie, Działy

Test antygenowy w kierunku COVID -19 - wymagania i zasady refundacji świadczeń przez NFZ

Udostępnij:
Nowe zarządzenie prezesa NFZ nr 189/2020/DSOZ z dnia 01.12.2020 r. jasno określa wymagania oraz zasady refundacji testów antygenowych na COVID -19, tym samym kończąc kilkutygodniowy okres niepewności wywołany oceną AOTMiT i poprzednimi regulacjami.
Test antygenowy jest obecnie jednym z badań wykorzystywanych w diagnostyce koronawirusa. Niedawno Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), jak również polskie Ministerstwo Zdrowia dopuściło wykonywanie testów antygenowych w diagnostyce zakażeń SARS-CoV-2. Aktualnie zaleca się by u osób objawowych dodatni wynik uznać za prawdziwy i skierować taką osobę na izolację. U pacjentów, którzy nie mają objawów, ale otrzymają dodatni wynik testu antygenowego, rekomendowane jest wykonanie testu genetycznego.



Test antygenowy na COVID-19 - co to jest?

Test antygenowy to szybki chromatograficzny test immunologiczny, służący do wykrywania antygenu SARS-CoV-2 w organizmie człowieka. Test antygenowy wizualnie bardzo przypomina test ciążowy. O jego dodatnim wyniku świadczą charakterystyczne dwie kreski, które w przypadku obecności wirusa SARS-CoV-2 pojawiają się na płytce. Badanie wykonywane jest podobnie jak testy PCR w wymazie, pobranym od pacjenta z nosa lub nosogardzieli (w zależności od testu). Po pobraniu wymazu, próbkę materiału (poddanego ekstrakcji w buforze ekstrakcyjnym, zawartym w zestawie) nanosi się do otworu na płytce testowej i po określonym czasie dokonuje odczytu. Czas oczekiwania na wynik różni się w zależności od producenta, ale zwykle jest dostępny w ciągu 15-30 minut. Test przeznaczony jest do wczesnego rozpoznania zakażenia u pacjentów, którzy mają charakterystyczne objawy koronawirusa. Test antygenowy wykorzystywany jest ze względu na możliwość szybszego uzyskania wyniku, niż ma to miejsce w przypadku klasycznego badania PCR (ok. 15-30 minut vs. zwykle 24 - 48 godzin). Prosta, nieskomplikowana procedura umożliwia prawidłowe wykonanie badania, zarówno przez pracowników medycznych (lekarz, pielęgniarka), jak i laboratoryjnych. Test można wykonać przyłóżkowo, pobierając materiał bezpośrednio od pacjenta. Test posiada wysoką czułość i swoistość, dzięki czemu z dużym prawdopodobieństwem wskazuje aktywne zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Test antygenowy w kierunku COVID-19, kiedy wykonać badanie?

Test antygenowy należy wykonać w początkowym etapie choroby – w ciągu 4 do 10 dni od pojawienia się objawów wskazujących na COVID-19, ponieważ w tym okresie dochodzi do intensywnego namnażania się (replikacji) wirusa. Obecnie brakuje danych do oceny zastosowania tego testu w populacjach bezobjawowych. W późniejszych etapach choroby COVID-19 stężenie wirusa może się zmniejszać, w związku z czym testy antygenowe mogą nie wykryć jego obecności.

Test antygenowy w kierunku COVID-19, przepisy i sposób refundacji z NFZ

Rekomendacje użycia testów oraz sposobu ich refundacji przez NFZ reguluje zarządzenie prezesa NFZ nr 189/2020/DSOZ z dnia 01.12.2020 roku, zmieniające zarządzenie Nr 174/2020/DSOZ z dnia 05.11.2020 r., w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.


- Zgodnie z tym zarządzeniem wymagania dotyczące parametrów testu są następujące:



- Zgodnie z tym zarządzeniem refundacja NFZ kosztów wykonania testów antygenowych jest następująca:




Testy antygenowe w kierunku COVID-19 w ofercie BioMaxima S.A.







UWAGA!
Informujemy, że oba znajdujące się w naszej ofercie testy antygenowe:
wytwarzany przez BioMaxima S.A. COVID-19 Antigen Rapid Test,
SD Biosensor Standard Q COVID 19 Ag, którego jesteśmy dystrybutorem w Polsce,
spełniają wymagania NFZ dotyczące refundacji.



BioMaxima S. A.
Ul. Vetterów 5; 20-277 Lublin
tel.: +48 81 745 51 40; fax +48 81 744 29 15
www.biomaxima.com; analityka.marketing@biomaxima.com
Dyrektor Rynku Analityki Medycznej: Piotr Krawczyk; tel.: 696 452 074; p.krawczyk@biomaxima.com
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.