Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Więcej diagnostyki w znieczuleniu w AOS

Udostępnij:
W ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej będzie można wykonać więcej procedur diagnostycznych w znieczuleniu.
Projekt rozporządzenia ministra zdrowia skierowany do konsultacji wprowadza zmianę warunków realizacji świadczeń opieki zdrowotnej wykonywanych w znieczuleniu. Dokument zawiera m.in. poszerzoną listę procedur diagnostycznych, które mogą być realizowane w znieczuleniu, określono w nim również kryteria kwalifikacji do badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego w znieczuleniu.

Proponowane zmiany umożliwią wykonywanie przezskórnej biopsji gruczołu krokowego oraz badań tomografii komputerowej (TK) i rezonansu magnetycznego (RM) w znieczuleniu całkowitym dożylnym w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, pacjenci poddawani przezskórnej biopsji gruczołu krokowego pomimo zastosowania znieczulenia miejscowego często odczuwają dolegliwości bólowe. Umożliwienie wykonywania przezskórnej biopsji gruczołu krokowego w znieczuleniu dożylnym pozwoli na realizację tej procedury w warunkach ambulatoryjnych w atmosferze komfortu oraz przy zapewnieniu bezpieczeństwa pacjenta. Proponowana zmiana koresponduje z kierunkiem przyjętym w medycynie, zgodnie z którym ból i lęk towarzyszący badaniom diagnostycznym powinien być eliminowany.

Badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego należą do badań bezbolesnych, jednak w określonych przypadkach wskazane jest wykonywanie przedmiotowych procedur w znieczuleniu. Dzieci oraz osoby dorosłe, mające zaburzenia lękowe, zaburzenia psychiczne organiczne, upośledzenie umysłowe bardzo często nie współpracują z personelem medycznym, co utrudnia lub uniemożliwia przeprowadzenie badania obrazowego. Część pacjentów podczas badania nie jest w stanie utrzymywać nieruchomej pozycji przez długi czas. Drżenie czy brak kontroli nad oddechem sprzyjają powstawaniu tzw. artefaktów ruchowych. W konsekwencji może to utrudniać postawienie prawidłowej diagnozy przez lekarza prowadzącego, spowodować konieczność powtórzenia badania z powodu nieczytelnych wyników oraz opóźnić podjęcie skutecznego leczenia.

Autorzy projektu zaznaczają, że umożliwienie wykonywania TK i RM w znieczuleniu dożylnym w warunkach ambulatoryjnych pozwoli zatem na prawidłowe wykonanie ww. badań u świadczeniobiorców niewspółpracujących z personelem medycznym. Przedmiotowa zmiana przyczyni się również do zmniejszenia liczby niezasadnych hospitalizacji wynikających z braku możliwości wykonywania TK i RM w znieczuleniu dożylnym w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Projekt rozporządzenia wejdzie w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Opracowanie: INK
 
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.