Specjalizacje, Kategorie, Działy

Witamina A leczy retinopatię cukrzycową?

Udostępnij:
Retinopatia cukrzycowa jest powszechnym powikłaniem cukrzycy oraz wiodącą przyczyną utraty wzroku w populacji osób pracujących. Nowe badanie opublikowane w American Journal of Pathology donosi, że funkcje wzrokowe u myszy istotnie się poprawiały wskutek leczenia pojedynczą dawką analoga witaminy A – chromoforu 9-cis-retinalu, który potrafi formować pigment wzrokowy w komórkach siatkówki tym samym wytwarzając światłoczuły element tejże.
- We wcześniejszych badaniach odkryto, że cukrzyca powoduje deficyt witaminy A w siatkówce, co skutkuje pogarszaniem się wzroku nawet jeszcze zanim nastąpią zmiany w naczyniach. To doprowadziło do założenia, że wczesne zmiany wzrokowe cukrzyków są prawdopodobnie powodowane deficytem witaminy A w siatkówce – tłumaczy Gennadiy Moiseyev z Uniwersytetu w Oklahomie.

W obecnym badaniu, naukowcy podnieśli hipotezę, że lecząc cukrzycę u myszy 11-cis-retinalem mogło uratować funkcje wzrokowe. Prześledzili efekt swojej pracy na specjalnie zmodyfikowanych genetycznie myszach z cukrzycą typu 1 poprzez pomiar odpowiedzi elektroretinogramu ERG, retinolowego stresu oksydacyjnego oraz neuronalnej apoptozy, czyli śmierci komórek. ERG zostało zbadane w dwóch grupach myszy w wieku trzech miesięcy i jednej grupie zdrowych myszy w tym samym wieku oraz z tymi samymi genetycznymi modyfikacjami. Jedna grupa myszy była leczona 9-cis-retinalem a druga innym roztworem. Średnie stężenie glukozy oraz masa ciała były mierzone co miesiąc. Myszy wykazywały wysokie stężenie glukozy podczas badania. ERG oraz próby rodopsyny były mierzone dwie godziny po zastrzyku z 9-cis-retinalu, podczas gdy ocena śmierci komórkowej metodą ELISA i TUNEL była przeprowadzana 24 godziny po iniekcji. .

Wyniki wykazały, że funkcje wzrokowe u myszy z cukrzycą uległy znaczącej poprawie po leczeniu pojedynczą dawką 9-cis-retinalu. Co więcej, badacze raportują, że leczenie zmniejszyło stres oksydacyjny w siatkówce, zredukowało śmierć komórek siatkówki oraz jej degenerację i poprawiło funkcje wzrokowe.

- Ta praca wspiera naszą nową hipotezę, że zaburzenia w przemianie witaminy A w oczach spowodowane cukrzycą odpowiadają za ograniczenie funkcji wzrokowych we wczesnym stadium retinopatii cukrzycowej – komentuje Moiseyev – Obecnie nie ma żadnej terapii zapobiegającej powikłaniom w siatkówce u pacjentów cierpiących na cukrzycę. To badanie sugeruje, że podanie chromoforu do oczu cukrzyka może stanowić potencjalną strategię terapeutyczną we wczesnej fazie retinopatii w celu zapobieżenia utraty wzroku u pacjentów z cukrzycą – dodaje.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.