Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Wpływ biernego palenia papierosów na występowanie ADHD u dzieci

Źródło: 10.1001/jamanetworkopen.2021.10931
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 19.06.2021
 
 
Na łamach JAMA Network Open ukazały się wyniki przekrojowego chińskiego badania dotyczącego związku pomiędzy narażeniem na wdychanie przez dzieci dymu tytoniowego w okresie prenatalnym i postnatalnym, a ryzykiem występowania objawów zespołu ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi).
Naukowcy zbadali 48,6 tysięcy dzieci w wieku od 6 do 18 lat uczących się w szkołach w prowincji Liaoning w Chinach. Dane na temat ekspozycji na dym tytoniowy i objawy ADHD zebrano na podstawie kwestionariuszy, które wypełniali rodzice lub opiekunowie.

45,6 tysięcy dzieci miało uzupełnione kwestionariusze. W sumie 4,8% dzieci wykazywało objawy ADHD. Porównując dzieci nieeksponowane na dym tytoniowy, te które kiedykolwiek były eksponowane (OR=1,50; 95% CI: 1,36-1,66) oraz z ciągłą ekspozycja na dym tytoniowy (OR=2,88; 95% CI: 2,55-3,25) od okresu prenatalnego do okresu dzieciństwa miały zwiększone ryzyko występowania objawów ADHD. W analizie poszczególnych okresów ekspozycja bierna na dym tytoniowy miała związek z występowaniem objawów ADHD niezależnie czy ekspozycja występowała w okresie prenatalnym, krótko po porodzie lub późniejszym wieku.

W opisywanym badaniu ekspozycja bierna na dym tytoniowy we wczesnym okresie rozwoju zwiększa ryzyko występowania objawów ADHD u chińskich dzieci z prowincji Liaoning. Być może wpływ na palenie tytoniu w środowisku dziecka, edukacja matek, może zmniejszyć ryzyko rozwoju ADHD w przyszłości.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), OR – Odds Ratio (pl. iloraz szans)

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe