Specjalizacje, Kategorie, Działy

Współczesne leki stosowane w diabetologii nie tylko leczą cukrzycę, ale także obniżają ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych

Udostępnij:
– Od kilku lat przy wprowadzaniu leków przeciwcukrzycowych prowadzone są badania pod kątem ryzyka sercowo-naczyniowego – mówi prof. dr hab. Jacek Sieradzki z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. – Stąd wiemy, że niektóre leki ,na przykład gliptyny nie niosą ze sobą takiego ryzyka. Jest jednak grupa leków, takich jak gliflozyny, które nie dość, że obniżają glikemię, to również sprzyjają poprawie wskaźników sercowo-naczyniowych i zmniejszają liczbę powikłań sercowo-naczyniowych oraz poprawiają wydolność krążenia.
Stosowane obecnie leki przeciwcukrzycowe należy postrzegać nie tylko w aspekcie wyrównywania cukrzycy, ale również leczenia powikłań sercowo-naczyniowych. Lekarze POZ pełnia kluczową rolę w prawidłowym i szybkim diagnozowaniu pacjentów z cukrzycą pod kątem ryzyka sercowo-naczyniowego. Najprostszym sposobem wykrywania powikłań sercowo jest badanie elektrokardiograficzne, próba wysiłkowa i uważne przyjrzenie się pacjentowi pod kątem zaburzeń lipidowych czy kontroli ciśnienia tętniczego.

Jacek Sieradzki from Termedia Videos on Vimeo.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.