Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Zapobieganie chrapaniu może spowolnić rozwój demencji

Udostępnij:
Dobra jakość snu jest niezwykle istotna, aby mózg mógł uruchomić procesy sprzątania i pozbyć się toksyn. Stosowanie urządzenia CPAP zapobiegającego chrapaniu może przyczyniać się do poprawy pamięci u osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i spowolnić rozwój choroby Alzheimera – informują naukowcy z University of Texas i Texas A&M University.
W badaniach uczestniczyło 18 osób w wieku od 55 do 85 lat, które chrapały. Jedna trzecia z nich miała łagodne zaburzenia poznawcze, a kolejna jedna trzecia chorobę Alzheimera. Podczas snu badani nosili urządzenia rejestrujące częstość oddechu, tętno i chrapanie. Przeprowadzono także wiele testów pamięci, funkcji wykonawczych i koncentracji.

Naukowcy zaobserwowali, że maksymalna częstość oddechu podczas okresów niezakłóconego snu pozwalała odróżnić osoby zdrowe od osób z chorobą Alzheimera lub łagodnymi zaburzeniami poznawczymi.

Następnie uczestnicy stosowali w nocy zapobiegające chrapaniu urządzenie CPAP. Po upływie czterech tygodni ponownie przeprowadzono testy poznawcze. Wówczas wyniki osób zdrowych oraz osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi nie różniły się. Choć u osób z chorobą Alzheimera nie stwierdzono takiej poprawy, one same uważały, że same zaobserwowały poprawę.

– Wskazuje to, że lepszy sen poprawia funkcje poznawcze u osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, co z kolei może spowolnić rozwój demencji. Neurogeneza jest jednak procesem przebiegającym powoli, dlatego osoby z chorobą Alzheimera mogą potrzebować więcej czasu, aby nastąpiły widoczne zmiany – piszą autorzy.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.