Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Zapowiedziana kontrola

Udostępnij:
Tagi: borelioza, ILADS, RPP, NIL
Rzecznik Praw Pacjenta zdecydował o wszczęciu postępowań w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów. Postępowania dotyczą wszystkich placówek medycznych, które stosują metodę ILADS w leczeniu boreliozy.
Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta, poinformował PAP, że postępowania obejmują prawo pacjenta do świadczeń zdrowotnych zgodnych z aktualną wiedzą medyczną. Wezwał placówki medyczne do złożenia wyjaśnień oraz przekazania dokumentacji medycznej.

– Działania pozostają w toku – zidentyfikowaliśmy ponad takich 20 podmiotów medycznych, monitorujemy sytuację i sukcesywnie wszczynamy postępowania wobec każdego z nich – wskazał Chmielowiec.

Zapowiedział, że będzie reagował w ten sam sposób i wszczynał postępowania wobec każdego zgłoszenia o tym, że lekarze stosują metodę ILADS w leczeniu pacjentów chorych na boreliozę.

Pod koniec lipca Rada Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej oświadczyła, że jest przeciwna stosowaniu długotrwałej terapii antybiotykami, zwanej metodą ILADS, u pacjentów z boreliozą. Jak ocenia izba, terapia ta nie posiada wystarczających dowodów medycznych i wiąże się z wieloma działaniami niepożądanymi.

NIL podkreśliła, że antybiotyki w chorobach zakaźnych powinny być stosowane z należytą ostrożnością i wyłącznie zgodnie z wytycznymi leczenia danej jednostki chorobowej. Tymczasem coraz częściej obserwuje się nieprawidłowe stosowanie przewlekłej antybiotykoterapii w przypadku obecności przeciwciał skierowanych przeciwko wybranym patogenom.

Przykładem może być wiązanie różnorodnych, niespecyficznych objawów u poszczególnych pacjentów z obecnością przeciwciał (zarówno w klasie IgM, jak i IgG) przeciwko antygenom bakterii wywołujących boreliozę (z rodzaju Borrelia). Objawy te są przypisywane boreliozie bez poszerzonej diagnostyki i potwierdzenia rozpoznania – podkreślili eksperci. Ich zdaniem takie postępowanie „może prowadzić do pochopnej nadrozpoznawalności zachorowań na boreliozę oraz obniża czujność diagnostyczną niezbędną do rozpoznania innych jednostek chorobowych, często wymagających zupełnie innego leczenia”.

Następstwem tego jest zastosowanie skojarzonej, długotrwałej (powyżej 6 tygodni, a często powyżej jednego roku) terapii antybiotykami u pacjentów. Terapia ta często określana jest jako metoda ILADS.

Jak zaznaczyła NIL, wszystkie rekomendacje dotyczące przewlekłego czy powtarzanego leczenia metodą ILADS opracowane są na podstawie bardzo niskiej jakości dowodów medycznych.

Tekst stanowiska można znaleźć na stronie: https://nil.org.pl/aktualnosci/8140-rada-ekspertow-nil-przeciwna-stosowaniu-metody-ilads-w-leczeniu-boreliozy?fbclid=IwAR1KiB2u3_Pg4pfwJ8oS1SO5pM6K7vDjWIDJ8PVoU9mFsjEuYHKEF0Ctw4A.

Tytuł pochodzi od redakcji
 
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.