123RF

Handlowali lekami na potencję, odpowiedzą za to przed sądem

Udostępnij:
Dział do spraw Cyberprzestępczości Prokuratury Okręgowej w Gdańsku skierował do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko dziesięciu osobom w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem produktami na potencję.
480 tys. sztuk środków leczniczych
Do zatrzymania ośmiu osób doszło 9 lutego 2022 r., a w toku śledztwa policjanci ujawnili i zabezpieczyli 480 tysięcy sztuk środków leczniczych. Zatrzymani usłyszeli zarzuty między innymi dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw obrotu bez wymaganego zezwolenia produktami leczniczymi, w tym sfałszowanymi, z podrobionymi znakami towarowymi oraz niedopuszczonymi do obrotu na terytorium Polski. Sąd, na wniosek prokuratora, tymczasowo aresztował wszystkich podejrzanych.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone było przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Gdyni oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą ustalili, że ten nielegalny proceder prowadzony był na szeroką skalę od 2018 r. przez zorganizowaną grupę przestępczą, z wykorzystaniem internetu – za ich sieci prowadzono sprzedaż produktów leczniczych na potencję w różnej postaci, w tym Viagry z podrobionymi znakami towarowymi, podrobionych produktów leczniczych oraz środków niedopuszczonych do obrotu na terenie RP. Doręczane były odbiorcom w formie przesyłek pocztowych.

Rachunki bankowe na „słupy”
Środki były sprzedawane na sztuki, w opakowaniach po pastach wybielających zęby, suplementach na porost włosów, opakowaniach po niciach dentystycznych lub kartonikach bez nadruku. Wysyłane były przez platformy usług kurierskich, pośredników kurierskich, punkty nadań paczek. Nadawca wysyłany produkt deklarował jako witaminy i minerały.

Do procederu wykorzystywano założone między innymi na tak zwane ,,słupy” rachunki bankowe, na które wpływały środki ze sprzedaży, przy czym podejmowano szereg działań w celu utrudnienia organom ścigania ustalenia ich przestępczego pochodzenia.

W grudniu 2023 roku, Dział do spraw Cyberprzestępczości Prokuratury Okręgowej w Gdańsku skierował do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko dziesięciu osobom. Prokurator oskarżył jednego z mężczyzn o kierowanie w okresie od 2018 roku do 2022 roku działająca na terenie Lęborka, Gdyni, Gdańska i Warszawy zorganizowaną grupą przestępczą.

Kolejnych sześć osób oskarżył o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Oskarżonym prokurator zarzucił również wprowadzenie do obrotu produktów leczniczych, prowadzenie działalności gospodarczej, prowadzenie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych bez wymaganego zezwolenia na prowadzenie apteki albo punktu aptecznego, oraz udostępnianie sfałszowanych produktów leczniczych. Z przestępczego procederu oskarżeni uczynili sobie stałe źródło dochodu. Ponadto trzy osoby oskarżono o udzielenie pomocy w przestępczym procederze.

Na mieniu podejrzanych dokonano zabezpieczeń majątkowych na kwotę przekraczającą milion złotych.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.