Specjalizacje, Kategorie, Działy

Antybiotykoterapia w rozstrzeni oskrzeli - metaanalizy z The Lancet

Udostępnij:
Do rozstrzeni oskrzeli, czyli nieodwracalnego uszkodzenia ściany prowadzące do przewlekłego poszerzenia światła, może prowadzić wiele chorób układu oddechowego, m.in. zakażenia, mukowiscydoza czy sarkoidoza. Problem stwarzają zwłaszcza zaostrzenia, każdorazowo wiążące się z dodatkowym ryzykiem zgonu. Na łamach The Lancet przedstawiono wyniki metaanaliz dotyczących antybiotykoterapii w przebiegu choroby.
W pierwszej z nich zespół ekspertów z European Respiratory Society przeprowadził metaanalizę, do której włączono randomizowane badania z podwójnie ślepą próbą oceniające skuteczność stosowania makrolidów w zapobieganiu zaostrzeniom rozstrzeni oskrzeli; w analizach nie uwzględniono osób, u których pierwotną chorobą była mukowiscydoza. Po selekcji włączono w sumie trzy badania obejmujące 341 pacjentów. Antybiotyki makrolidowe zmniejszały częstość zaostrzeń (IRR 0,49, p<0,0001). Wykazano, że leczenie makrolidem wydłużyło czas do pierwszego zaostrzenia (aHR 0,46, p <0,0001) i było związane z poprawą jakości życia mierzoną za pomocą SGRQ (średnia poprawa 2,93 punktu, p=0,048).

Obliczono, że częstość zaostrzeń spadła we wszystkich podgrupach, w tym u pacjentów z zakażeniem P. aeruginosa (IRR 0,36, p=0,0044) oraz u pacjentów z jednym lub dwoma zaostrzeniami rocznie (IRR 0,37, p=0,025).

W drugiej metaanalizie oceniono skuteczność wziewnych antybiotyków u pacjentów z przewlekłym zakażeniem układu oddechowego. Do analizy włączono 16 badań obejmujących 2597 pacjentów; okazało się, że taka forma leczenia istotnie zwiększa szansę na eradykację patogenów (OR 3,36, p=0,001), a także wydłuża czas do wystąpienia zaostrzenia choroby (HR 0,83, p=0,028). Co bardzo ważne, nastąpiło znaczne zmniejszenie częstości ciężkich zaostrzeń (o około 57%; p=0,005); zmniejszył się także odsetek pacjentów z co najmniej jednym zaostrzeniem. Nie wykazano jednak poprawy jakości życia ani poprawy SGRQ, ponadto pod koniec leczenia zwiększała się szansa na wystąpienie oporności (HR 1,91, p<0,0001).
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.