Specjalizacje, Kategorie, Działy

Astma powodowana pszenicą?

Udostępnij:
Wspólny projekt Edith Cowan University (ECU) w Australii oraz CSIRO rzucił światło na białka powodujące dwa najpoważniejsze typy wrażliwości na pszenicę nie związane z celiaklią a wrażliwością na pszenicę oraz astmą związaną z zawodem – tzw. astmą piekarską.
Około 10 procent ludzi cierpi na wrażliwość na pszenicę lub związaną z nią alergię powodujące przewlekłe problemy ze zdrowiem. Badacze opracowują więc testy, które pomogą w przyszłości w produkcji odmiany pszenicy nisko-alergizującej.

Michelle Colgrave, profesor ECU prowadził te badanie. Zostało ono opublikowane w Journal of Proteome Research.

- Od dawna wiadomo, że niektóre białka zawarte w pszenicy mogą powodować odpowiedź immunologiczną u niektórych osób, ale obecnie opracowaliśmy drogę wykrywania i określania ilościowego tych protein – mówi Colgrave. – Przyjrzeliśmy się grupie białek zwanych inhibitorami alfa-amylazo-trypsyny, o których wiemy, że wywołują zapalenie w jelitach oraz przewlekłe dolegliwości związane z nietolerancją na pszenicę u niektórych osób – tłumaczy, dodając, że te białka ATI są powszechnie odnajdywane w pszenicy i odgrywają ważną rolę w ochronie roślin przed szkodnikami jak również rolę w pożywieniu dla ludzi oraz wzroście roślin.

Skutkiem badania jest mapa referencyjna białek pszenicy ATI odnosząca się do jej różnych rodzajów, która reprezentuje ponad 80 procent różnorodności genetycznej odnajdywanej w pieczywie pszenicznym.

Badacze opracowali innowacyjną, nową technikę w celu specyficznego pomiaru 18 z tych białek, która pomoże uprawiającym na wybór rodzajów pszenicy z niską zawartością białek ATI w przyszłości lub pozwolą na wykrywanie tych białek w pożywieniu przez jego producentów.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.