Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ciężka astma oskrzelowa - co na to eksperci?

Udostępnij:
Choć astma ciężka i trudna dotyka tylko ok. 5 proc. astmatyków to jest największym problemem medycznym i ekonomicznym w tej grupie chorych. Kontrowersje diagnostyczne i terapeutyczne dotyczące tego schorzenia będą przedmiotem debaty ekspertów organizowanej przy wsparciu redakcji "Menedżera Zdrowia".
Diagnostyka i leczenie chorego na astmę jest procesem złożonym, wymagającym dużej wiedzy medycznej, umiejętności współpracy w relacjach lekarz-pacjent, a także znajomości systemu ochrony zdrowia, dzięki której można stosować optymalne terapie.

W najbliższą sobotę, 27 lutego w Warszawie odbędzie się zamknięta debata z udziałem redakcji "Menedżera Zdrowia". "Ciężka astma oskrzelowa w opinii polskich ekspertów" - to temat przewodni spotkania.
Jego inicjatorem jest prof. Karina Jahnz-Różyk, krajowa konsultant w dziedzinie alergologii, kierownik Zakładu Immunologii i Alergologii Klinicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

- W ostatnich latach leczenie biologiczne stanowi przełom w terapii ciężkiej postaci, niekontrolowanej astmy. Wiele leków z tej grupy znajduje się w różnych fazach badań klinicznych. W praktyce lekarskiej w Europie od 2005 roku, a w Polsce w ramach programu lekowego od 2013 roku dostępne jest leczenie omalizumabem - przeciwciałem monoklonalnym anty IgE. Aktualnie 400 pacjentów otrzymuje to leczenie w programie lekowym. - mówi prof. prof. Karina Jahnz-Różyk.

O doświadczeniach ze stosowaniem omalizumabu oraz nowych możliwościach terapii astmy ciężkiej będą mówić zaproszeni eksperci: prof. Piotr Kuna, prof. Zbigniew Bartuzi, prof. Barbara Rogala, prof. Anna Bodzenta - Łukaszyk, prof. Anna Bręborowicz oraz dr Aleksandra Kucharczyk.

Wnioski z debaty zostaną zebrane w formie raportu i będą mogły stanowić podstawę do dalszej dyskusji dotyczącej polepszenia opieki medycznej nad pacjentami chorymi na ciężką astmę oskrzelową. Relacja ze spotkania zostanie także opublikowana w "Menedżerze Zdrowia".
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.