Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czy chorzy z celiakią mają zwiększone ryzyko zachorowania na pozaszpitalne zapalenie płuc?

Udostępnij:
Na łamach czasopisma Alimentary Pharmalogy and Therapeutics opublikowano pracę, w której podjęto próbę odpowiedzi na pytanie czy chorzy z celiakią są w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na pozaszpitalne zapalenie płuc, a także czy przeprowadzenie cyklu szczepień przeciwko pneumokokom wpływa na to ryzyko.
Autorzy korzystali z rejestru Clinical Practice Research Datalink, prowadzonego w ramach English Hospital Episodes Statistics i w analizie uwzględnili 9803 chorych z celiakią i 101755 osób z odpowiednio dobranej grupy kontrolnej.
Okazało się, że całkowite ryzyko pozaszpitalnego zapalenia płuc było podobne w obu grupach badawczych - odpowiednio 3,42 vs 3,12 na 1000 pacjentolat (HR 1,07; 95%CI 0,91-1,24). Oceniając jednak tylko pacjentów z chorobą trzewną, okazało się, że brak przeprowadzenia szczepienia przeciwko pneumokokom wiązał się z 28% wzrostem ryzyka zapalenia płuc w porównaniu do osób zaszczepionych (HR 1,28; 95%CI 1,02-1,6). To ryzyko było odnotowane u osób poniżej 65 roku życia, było szczególnie wysokie u pacjentów z nowo rozpoznaną chorobą i pozostawało podwyższone przez okres 5 lat od momentu postawienia rozpoznania. Wykazano także, że jedynie 26,6% osób z celiakią poddanych zostało szczepieniu przeciwko pneumokokom po zdiagnozowaniu choroby.
Autorzy konkludują, że ryzyko zachorowania na pozaszpitalne zapalenie płuc rośnie u chorych z celiakią poniżej 65 roku życia niezaszczepionych przeciwko pneumokokom. Sugerują także, że korzystne byłoby dla odwrócenia tych niekorzystnych trendów epidemiologicznych propagowanie omawianego szczepienia w populacji osób chorujących na celiakię.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.