Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Czy omikron powoduje mniejsze uszkodzenia płuc niż poprzednie warianty koronawirusa?

Źródło: PAP
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 03.01.2022
 
 
Tagi: omikron, COVID-19
Przeprowadzone przez amerykańskich i japońskich naukowców badania pokazały, że u myszy i chomików zakażonych wariantem omikron doszło do mniejszego uszkodzenia komórek oskrzeli niż w przypadku infekcji wywołanych wariantem delta.
Badacze zaobserwowali również, że infekcja omikronem u myszy wywołuje u nich mniejszą utratę masy ciała oraz obciążenie wirusem górnych i dolnych dróg oddechowych niż zakażenie wariantem delta.

Ogólne wnioski z badania wydają się zgodne z innymi ustaleniami, które sugerują, że wariant omikron jest znacznie bardziej zakaźny, ale wywołuje łagodniejszą postać COVID-19 – zaznaczyli naukowcy.

Autorzy badania, którego wyniki nie przeszły jeszcze recenzji naukowej, podkreślają, że uzyskane przez nich rezultaty mogą mieć ograniczone odniesienie do ludzi, ponieważ w eksperymentach brały udział myszy i chomiki. By potwierdzić wnioski, potrzeba jeszcze dodatkowych danych.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.