Specjalizacje, Kategorie, Działy

Diagnostyka i leczenie alergicznej aspergilozy oskrzelowo-płucnej – najnowsze rekomendacje ISHAM

Udostępnij:
Ostatnie zalecenia dotyczące alergicznej aspergilozy oskrzelowo-płucnej wydano około 10 lat temu. Ze względu na pojawienie się nowego materiału dowodowego eksperci ISHAM (International Society for Human and Animal Mycology) zaproponowali zalecenia dotyczące diagnostyki i leczenia tej choroby, które przedstawiono w „European Respiratory Journal”.
Alergiczna aspergiloza oskrzelowo-płucna (ABPA) zwykle objawia się w trzeciej do piątej dekady życia, może także występować u dzieci. Najczęściej dotyka chorych na ciężką postać astmy oskrzelowej i pacjentów z mukowiscydozą. Według danych alergia na Aspergillus, wykazana przez dodatni wynik punktowego testu skórnego, występuje u prawie 25 proc. astmatyków i nawet 50 proc. pacjentów z mukowiscydozą, ale ABPA nie jest aż tak rozpowszechniona – jej częstość w astmie i mukowiscydozie wynosi odpowiednio około 13 i 9 proc. W sumie na całym świecie choroba dotyka ponad 4 mln ludzi.

Eksperci zalecają badania przesiewowe w kierunku alergii na Aspergillus fumigatus przy użyciu swoistych dla grzybów przeciwciał w klasie IgE u wszystkich nowo zdiagnozowanych dorosłych chorych na astmę na poziomie opieki specjalistycznej; co do dzieci zalecenie obejmuje tylko te z astmą oporną na leczenie. Rozpoczęcie diagnostyki w kierunku ABPA jest rekomendowane w przypadku osób z obciążonych schorzeniami predysponującymi lub zgodnym obrazem kliniczno-radiologicznym, z obowiązkowym wykazaniem reakcji alergicznej na grzyby i całkowitego IgE w surowicy na poziomie co najmniej 500 IU/mL oraz dwóch z następujących: obecności swoistych przeciwciał w klasie IgG, eozynofilii we krwi obwodowej lub obecności zmian radiologicznych sugerujących chorobę. ABPM należy także rozważyć się u osób z obrazem podobnym do ABPA, ale prawidłowym stężeniem swoistych przeciwciał w klasie IgE. Dodatkowo rozpoznanie ABPM wymaga potwierdzenia w kolejnych posiewach plwociny. Według najnowszych wytycznych nie jest rekomendowane rutynowe leczenie pacjentów z bezobjawowym ABPA. Eksperci zalecają monoterapię doustnym prednizolonem lub itrakonazolem w leczeniu ostrego ABPA (nowo zdiagnozowanego lub zaostrzenia), natomiast połączenie prednizolonu i itrakonazolu wyłącznie w leczeniu nawracających zaostrzeń.

Pełna wersja wytycznych jest dostępna pod linkiem (po otwarciu należy wybrać okienko “PDF” znajdujące się w prawym górnym rogu).
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.