Specjalizacje, Kategorie, Działy

Dieta pomocna przy astmie?

Udostępnij:
Czy specjalna dieta pomaga w niektórych przypadkach astmy? Nowe badanie Uniwersytetu w Bonn przynajmniej dochodzi do takiego wniosku. Konkretnie? Myszy przestawiane na dietę ketogeniczną wykazywały znacząco mniejsze zapalenie w drogach oddechowych. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Immunity.
Pacjenci chorujący na astmę reagują nawet wówczas, kiedy stężenie pewnych alergenów jest niskie. To wiąże się ze zwiększoną produkcją wydzieliny, która powoduje to, że oddychanie staje się trudniejsze. Główną rolę odgrywają tutaj komórki układu immunologicznego odkryte kilka lat temu i zwane ILC. Pełnią istotną funkcję ochronną w płucach regenerując uszkodzoną membranę śluzową. W tym celu produkowane są zapalne czynniki z grupy cytokin, które stymulują podział komórek wytwarzających śluz i tym samym jego produkcję.

Ten mechanizm jest normalnie bardzo użyteczny, bo pozwala szybko naprawić uszkodzenie spowodowane patogenami lub szkodliwymi substancjami. Wydzielina wówczas transportuje patogeny poza oskrzela i chroni przed powtórnym zapaleniem układ oddechowy. Jednakże z astmą ta reakcja zapalna jest silniejsza i trwa dłużej niż normalnie. Konsekwencją są duże trudności w oddychaniu, nawet takie zagrażające życiu.

Komórki ILC dzielą się szybko i produkują duże ilości prozapalnych cytokin. Naukowcy mają nadzieję, że ten podział można zwolnić i tym samym przywrócić kontrolę nad tą reakcją. Jak? Badacze odkryli proces metaboliczny aktywny w tych komórkach, kiedy przełączają się na system wytwarzania śluzu. Spróbowali zahamować te ścieżki metaboliczne w celu zmniejszenia szybkości podziału komórek.

Niektóre ścieżki metaboliczne są znacząco bardziej aktywne podczas podziału ILC. Zapewniają, że komórki mają dostarczaną energię z budulca potrzebnego do reprodukcji. Na przykład chodzi o kwas tłuszczowy potrzebny do budowania membrany komórkowej. Ale co dzieje się, jeżeli komórki w całości wykorzystują kwas tłuszczowy? W celu odpowiedzi na to pytanie badacze karmili myszy dietą zawierającą głównie tłuszcze bez żadnych karbohydratów i białek. Na tej diecie zwanej również ketogeniczną, metabolizm komórkowy się zmienia. Komórki uzyskują energię ze spalania tłuszczu. To jednak oznacza, że nie mają kwasu tłuszczowego niezbędnego do produkcji membran podczas podziału ILC. Konsekwencją jest spadek aktywności tych komórek.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.