Specjalizacje, Kategorie, Działy

Dlaczego warto zrezygnować ze steroidów przy infekcji SARS-CoV-2?

Udostępnij:
Podniesiono trzy główne przyczyny wykorzystania kortykosteroidów u krytycznie chorych pacjentów zainfekowanych COVID-19, ale jedynie jedna – nadzieja na zapobieganie włóknieniu płuc u chorych z nierozwiązanym problemem ostrych objawów oddechowych nadaje się do prób w badaniach randomizowanych, przekazano w webinarium Petera Pickkersa na zlecenie European Society of Intensive Care Medicine.
Najpowszechniejsze odwoływanie się do podawania kortykosteroidów u pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19 jest w celu regulowania destrukcyjnej odpowiedzi zapalnej układu immunologicznego, która ma miejsce przy chorobie zaawansowanej. Inne usprawiedliwienie dla podawania steroidów jest przy terapii podejrzewanej niewydolności nadnerczy u tych z szokiem opornym na leczenie.

Wytyczne dotyczące postępowania z krytycznie chorymi pacjentami zainfekowanymi COVID-19, zdaniem dr Pickkersa nie powinny były powstać. Rekomendacje dotyczące przeżycia z sepsą Surviving Sepsis Campaign opracowane przez 36 ekspertów w 12 krajach są otwarte na stosowanie kortykosteroidow, ale słabe pod względem niskiej jakości dowodów.

Wytyczne zalecają mechaniczną wentylację zamiast kortykosteroidów u pacjentów z COVID-19 bez ostrych objawów oddechowych, ale rekomendują steroidy u tych zakażonych, u których występują objawy ze strony układu oddechowego ARDS. Jednakże te wytyczne również zauważają, że z powodu niskiej jakości dowodów, niektórzy eksperci nie zalecają stosowania steroidów aż do czasu pojawienia się dowodów wyższej jakości.

Według dr Pickkersa, zdanie mniejszości powinno zwyciężyć. Co więcej, obecne wytyczne dotyczące COVID-19 ze Światowej Organizacji Zdrowia są w sprzeczności z wytycznymi Surviving Sepsis Campaign. WHO jest przeciw kortykosteroidom, chyba, że leczenie to jest wskazane z powodu immunomodulacji.

Dowody na korzyść steroidów starających się złagodzić odpowiedź immunologiczną u chorych zainfekowanych COVID-19 z ARDS bazują w dużym stopniu na pojedynczych, małych badaniach retrospektywnych, bez rewizji, że 5-7 dniowe leczenie 1-2 mg/kg dziennie metylprednisolonem było związane ze skróceniem czasu trwania gorączki oraz potrzeby dodatkowego natlenienia.

Dowody przeciw steroidom z powodu immunomodulacji pochodzą głównie z badań wcześniejszych nad SARS i MERS. Dla przykładu, w wieloośrodkowym badaniu 309 chorych zakażonych MERS, ci którzy otrzymywali kortykosteroidy nie odnieśli żadnych korzyści oraz doświadczyli opóźnionego w czasie usunięcia wirusa z organizmu.

Zdaniem dr Pickkersa, prowadzi to do daleko idących konsekwencji na przykład poważnych szkód spowodowanych tłumieniem odpowiedzi immunologicznej, kiedy wirus jest jeszcze obecny, co może skutkować spowolnionym oczyszczaniem organizmu z wirusa oraz wydłużonym czasem jego odrzucania. Dlatego między innymi, Pickkers uważa, że kortykosteroidy nie niosą żadnych korzyści w zastosowaniu ich przy immunomodulacji u pacjentów zainfekowanych SARS-CoV-2.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.