Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

ERS 2023: Czy komórki progenitorowe zrewolucjonizują leczenie POChP?

Udostępnij:
Przewlekła obturacyjna choroba płuc z przełomowym leczeniem? Prawdopodobnie położono kamień węgielny, co przedstawiono podczas tegorocznego kongresu European Respiratory Society. Po raz pierwszy naukowcy wykazali, że możliwa jest naprawa uszkodzonej tkanki płucnej u pacjentów z POChP przy użyciu własnych komórek płuc pacjentów.
POChP co roku doprowadza do zgonu około trzech milionów ludzi na całym świecie. Obecne leczenie choroby w dużej mierze opiera się na lekach rozszerzających oskrzela, które poprawiają ograniczenie przepływu powietrza, co poprawia funkcjonowanie i jakość życia; nie prowadzi to jednak do regeneracji uszkodzonej tkanki. W ostatniej dekadzie szeroko badano komórki progenitorowe i udowodniono, że wiele z nich, w tym komórki P63+, wykazuje potencjał do regeneracji nabłonka płuc w modelach zwierzęcych.

Zespół naukowców z Tongji University w Szanghaju przeprowadził badanie, do którego zakwalifikowano 20 pacjentów z POChP (DLCO poniżej 80 proc. przed leczeniem; 35 proc. pacjentów z ciężką, a 53 proc. z bardzo ciężką postacią choroby); 17 z nich przydzielono do grupy, której podczas bronchoskopii przeszczepiono autologicznie 0,7–5,3 mln komórek na kilogram masy ciała, a 3 pacjentów leczono dalej według obecnie przyjętego standardu. Następnie w ciągu 24 tygodni przeprowadzono ocenę bezpieczeństwa i skuteczności.

Już po 12 tygodniach zdolność dyfuzyjna płuc dla tlenku węgla zwiększyła się z 30 proc. przed leczeniem do 39,7 proc.; w 14. tygodniu było to już 40,3 proc. Średni dystans pokonany w sześciominutowym teście marszu wzrósł z 410 do 447 metrów po 24 tygodniach. Dodatkowo, posługując się kwestionariuszem SGRQ, udowodniono zwiększenie się jakości życia (złagodzenie duszności, poprawa zdolności do ćwiczeń i spadek nasilenia uporczywego kaszlu). U dwóch pacjentów z łagodną rozedmą płuc zaobserwowano regresję patologicznych zmian uwidocznionych wcześniej w badaniu TK klatki piersiowej.

Naukowcy rozpoczęli już dalsze badania na większej populacji; podczas kongresu autorzy podali bardzo ambitny cel – przy dalszych tak pomyślnych rezultatach planowane jest wdrożenie tej metody leczenia do praktyki klinicznej w ciągu 2–3 lat. Z pewnością zrewolucjonizowałoby to terapię jakże dewastującej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.