Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Elastografia bardzo skuteczna w określaniu nowotworowego charakteru płynu w opłucnej

Źródło: https://erj.ersjournals.com/content/early/2019/05/20/13993003.02018-2018
Autor: Aleksandra Lang |Data: 10.06.2019
 
 
Mniej więcej u 50 proc. pacjentów cierpiących z powodu zaawansowanego przerzutowego nowotworu stwierdza się płyn w jamie opłucnej. W dwóch trzecich przypadków spowodowane jest to rakiem płuca, piersi i chłoniakami; a w 6 proc. przypadków pierwotna lokalizacja nie jest zidentyfikowana. Jedną z metod uwidocznienia wysięku jest badanie USG jamy opłucnej; na łamach European Respiratory Journal dowiedziono, że można określić charakter wysięku, stosując elastografię.
Zespół naukowców z China Medical Universit w Shenyang oraz Thoraxklinik University of Heidelberg zakwalifikował do badania 244 pacjentów z wysiękiem opłucnej i podzielił ich na dwie grupy: w pierwszej określono przydatność elastografii w różnicowaniu przyczyny wysięku, a w drugiej zwalidowano wyniki uzyskane w pierwszym etapie.

Pierwszy etap badania wykazał, że optymalnym punktem odcięcia w elastografii była średnia wartość EI (elasticity index) na poziomie 47,25 kPa - taka wartość pozwala odróżnić wysięk z powodu nowotworu od pozostałych jego przyczyn. Na etapie weryfikacji okazało się, że elastografia opłucnej charakteryzuje się czułością 83,64%, swoistością 90,67%, dodatnią wartością predykcyjną na poziomie 86,79% i ujemną wartością predykcyjną na poziomie 88,31% w zakresie ustalenia nowotworowej przyczyny wysięku. Co bardzo istotne czułość elastografii jest znacznie wyższa niż czułość standardowego badania ultrasonograficznego (60,00%; p=0,006).
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe