Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

FDA zezwala na awaryjne stosowanie casirivimabu i imdevimabu u chorych na COVID-19

Źródło: Healio.com casirivimab i imdewimab
Redaktor: Karolina Gawarzewska |Data: 26.11.2020
 
 
FDA przyznała zezwolenie na stosowanie w nagłych przypadkach przeciwciał monoklonalnych casirivimabu i imdewimabu do jednoczesnego i dożylnego podawania pacjentom, przechodzącym zarówno łagodnie, jak i umiarkowanie COVID-19.
Zalecenie odnosi się do osób dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i starszych z pozytywnymi wynikami testu na obecność wirusa SARS-CoV-2, którzy są narażeni na wysokie ryzyko progresji do ciężkiego COVID-19. Dorośli w wieku powyżej 65 lat, cierpiący na przewlekłe schorzenia, również mogą otrzymać leczenie. Zezwolenie nie obejmuje pacjentów hospitalizowanych lub wymagających tlenoterapii z powodu COVID-19.

Warto dodać, że według The Washington Post, połączenie casirivimabu i imdevimabu (Regeneron Pharmaceuticals) było metodą leczenia zastosowaną w przypadku prezydenta Donalda J. Trumpa, który na początku roku otrzymał pozytywny wynik testu na COVID-19.

Według FDA najważniejszym dowodem, jaki wyłonił się z badania, był fakt, że tylko 3% biorców przeciwciał monoklonalnych było hospitalizowanych lub wizytowanych na SOR-ach w porównaniu z 9% osób, które otrzymały placebo. Agencja zauważyła również, że 7 dnia badania zmniejszenie wiremii u pacjentów leczonych casirivimabem i imdewimabem było większe w porównaniu z pacjentami otrzymującymi placebo. Wpływ na wiremię, zmniejszenie liczby hospitalizacji i wizyt na SOR był również podobny u pacjentów otrzymujących jedną z dwóch daweki casirivimabu i imdewimabu.

Według badaczy autoryzacja tych terapii przeciwciałami monoklonalnymi może pomóc pacjentom ambulatoryjnym uniknąć hospitalizacji i zmniejszyć obciążenie systemu opieki zdrowotnej.

Połączenie casirivimabu i imdewimabu to drugie leczenie przeciwciałami monoklonalnymi przeciwko COVID-19, które FDA zatwierdziła w ciągu niecałego miesiąca.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe