Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Im mniejsze zanieczyszczenie powietrza, tym większa korzyść zdrowotna

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 14.02.2020
 
 
Zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza skutkuje ogromną poprawą zdrowia, ponieważ redukuje liczbę zgonów z różnych przyczyn, w tym również pulmonologicznych wynika z opracowania Health Benefits of Air Pollution Reduction opublikowanego w Annals of the American Thoracic Society.
Badanie potwierdziło konieczność interwencji związanych ze zmniejszaniem zanieczyszczeń powietrza. Na przykład wyeliminowanie palenia papierosów w Irlandii obniżyło o 13 procent liczbę zgonów z wszelkich przyczyn, o 26 procent z powodu schorzeń serca i o 32 procent z powodu udarów oraz 38 procent z powodu POChP. Co ciekawe największe korzyści odnotowano w grupie osób niepalących.

Jak wskazał Dean Schraufnagel, autor raportu zauważył, że najpoważniejszym czynnikiem ryzyka jest narażenie na zanieczyszczenia, dlatego rządy powinny wprowadzać zalecenia WHO w tym zakresie.

W USA 13 miesięczny postój huty w Utah zmniejszył o połowę liczbę zachorowań na zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli oraz astmę. Liczba nieobecności w szkołach spadła o 40 procent, a dzienna śmiertelność obniżyła się o 16 procent w związku ze zmniejszeniem zanieczyszczeń powietrza cząsteczkami PM10 w przeliczeniu na metr sześcienny.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe