Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Infolinia dla chorych na POChP – lekarze odpowiadają na pytania pacjentów

Źródło: Stowarzyszenie Pacjentów na Rzecz Wentylacji Mechanicznej – „JEDNYM TCHEM!”.
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 09.11.2021
 
 
Od listopada dostępna jest bezpłatna infolinia dla pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Pozwala ona skonsultować się z pulmonologiem i psychologiem między innymi w sprawie uciążliwych objawów, takich jak duszności i spowodowany tym lęk o życie.
Infolinia powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Pacjentów na rzecz Wentylacji Mechanicznej JEDNYM TCHEM!.

– Pacjenci często na początku choroby mają wiele objawów, które są dla nich nowe i nieznane. Nie wiedzą, jak powinni reagować, a na wizytę u lekarza muszą długo czekać. Infolinia gwarantuje anonimowość, więc pacjenci mogą czuć się swobodnie i spokojnie zadawać każde nurtujące ich pytania dotyczące zdrowia. Nie oceniamy, lecz odpowiadamy. Warto skorzystać – mówi dr n. med. Dominika Wróblewska, specjalista chorób płuc z Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie.

Pod numerem telefonu 516 376 675 do dyspozycji pacjentów będzie 16 lekarzy pulmonologów z poszczególnych województw, którzy będą dyżurować w określone dni tygodnia. Pacjenci bądź ich bliscy mogą zadawać im pytania dotyczące choroby, zaburzeń oddechowych, niepokojących objawów, a także wentylacji mechanicznej.

Infolinia daje też możliwość skorzystania z pomocy psychologa. Wielu pacjentów z POChP, którzy cierpią na nawracające duszności, żyje w przewlekłym stresie związanym z troską o swoje zdrowie i życie.

– Ciągłe uczucie strachu i stresu prowadzi do rozwoju depresji, która może przełożyć się na cały proces terapeutyczny. Pacjenci potrzebują wsparcia w walce z chorobą. Warto z kimś porozmawiać i poszukać pozytywnych stron. Szczególnie teraz, w dobie pandemii COVID-19, pacjenci zmagają się z wyjątkowo silnym stresem poprzez zwiększone ryzyko zakażenia – podkreśla psycholog Dorota Dąbrowska.

W listopadzie pierwsze dyżury pełnią już lekarze: dr Michał Szczyrek z woj. lubelskiego – we wtorki w godz. 15.00–17.00 oraz dr Dominika Wróblewska z woj. podkarpackiego – w piątki w godz. 11.00–13.00. W środy pod numerem infolinii w godzinach 15.00–17.00 dyżuruje psycholog Dorota Dąbrowska.

– Mamy nadzieję, że taka forma wsparcia pomoże wszystkim pacjentom uporać się z problemami, jakich doświadczają. Sam zmagam się z chorobą przewlekłą, z częstymi dusznościami i wiem, jak choroba jest obciążająca zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Dlatego cieszę się, że udało nam się uruchomić tę infolinię i zachęcam do skorzystania z niej wszystkich potrzebujących wsparcia – skomentował Ryszard Rusnarczyk, prezes Stowarzyszenia JEDNYM TCHEM!.

Choroby płuc dotyczą już 6 mln Polaków, ale liczba ta będzie systematycznie rosnąć, na co wpływ ma nie tylko trwająca epidemia zakażeń SARS-CoV-2, ale przede wszystkim zanieczyszczenie środowiska i palenie tytoniu. Na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc cierpią 2 mln Polaków. Głównym czynnikiem ryzyka rozwoju POChP jest palenie tytoniu. Podstawowymi objawami choroby są duszność (na początku przy podejmowaniu wysiłku, później nawet w spoczynku), kaszel, odkrztuszanie plwociny.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.