SPECJALIZACJE
 
Partner strategiczny
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Interpretacja skarbowa: kiedy lekarz nie musi używać kasy fiskalnej i wystawiać faktur
 
Działy: Aktualności
Lekarz badający na zlecenie innego lekarza jego pacjentów przy użyciu rezonansu magnetycznego nie ma obowiązku używania kasy fiskalnej. Nie musi też wystawiać faktur.
Izba Skarbowa w Katowicach wyjaśniła w interpretacji zasady rozliczenia dwóch współpracujących ze sobą lekarzy.

- Z pytaniem zwrócił się podatnik prowadzący indywidualną praktykę lekarską. Świadczy usługi badania rezonansu magnetycznego na rzecz pacjentów innego lekarza, także prowadzącego indywidualną praktykę – pisze „Rzeczpospolita".

Wnioskodawca podkreślił, że nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT. Zapytał, czy jako podwykonawca może wystawiać rachunki dla lekarza zlecającego badanie, bez konieczności dodatkowego rejestrowania opłat na kasie fiskalnej.

- Dyrektor Izby Skarbowej uznał jego stanowisko za prawidłowe. Przypomniał, że obowiązek ewidencjonowania transakcji za pomocą kas rejestrujących dotyczy transakcji na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub na rzecz rolników ryczałtowych – relacjonuje „Rzeczpospolita”.

W tym przypadku nabywcą jest inny przedsiębiorca. Jeśli więc wnioskodawca nie dokonuje sprzedaży na rzecz osób fizycznych, to nie ma obowiązku stosowania kasy.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2017 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe