Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Jaka dawka heparyny po operacji raka, aby wyeliminować zator płuc?

Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 18.01.2020
 
 
Dostosowanie dawki enoksaparyny bazując na poziomach przeciw-Xa zamiast stosowania dawek standardowych może lepiej chronić przed zatorem płuc bez pogarszania wyników krwi u pacjentów po operacji raka w obszarze brzusznym.
Jak wskazują badacze, większość chorych po operacji raka przyjmuje nieadekwatne dawki leków bazując na obecnych wytycznych. To wskazuje, że ryzyko zatoru płuc nadal istnieje. Pacjenci z rakiem mają je podwyższone, a zator pięciokrotnie zwiększa ryzyko zgonu. Heparyna, jaką jest enoksaparyna znajduje szerokie zastosowanie w zapobieganiu zatorów po operacji nowotworowej.

Naukowcy zbadali efektywność dostosowywania dawek i ich bezpieczeństwo na 64 chorych wobec rekomendowanej dawki niefrakcjo9nowanej heparyny 5000 U trzy razy dziennie lub enoksaparyny 40mg dziennie w grupie kontrolnej 133 chorych. Co się okazało? U pacjetów w grupie interwencyjnej z dawką 40 mg enoksaparyny w razie przeciw Xa poziomu poniżej 0,2 IU/mL, dawka była zwiększana do 30mg dwa razy dziennie, a dawki uzupełniające o 10 mg dopóki przeciw Xa nie osiągnęło 0,2 i 0,4 IU/mL. Możliwe było nawet zwiększenie dawki do maksimum, 60 mg dwa razy dziennie i wówczas pacjenci byli wypisywani ze szpitala. U żadnego z tych chorych nie pojawił się zator płuc, gdy tymczasem w grupie kontrolnej wystąpił u 11, czyli 8 procent. Tak się stało u 6 chorych przyjmujących standardową enoksaparynę i 5 przyjmujących heparynę. To oznacza, że obecne wytyczne powinny zostać zrewidowane.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe