Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Jakie są różnice między płciami w objętości dróg oddechowych?

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 19.02.2020
 
 
Różnice w objętości dróg oddechowych u płci powstają wskutek zmian hormonalnych w czasie dojrzewania, ale nie są wrodzone, wynika z badania Uniwersytetu Waterloo.
Mniejsza objętość dróg oddechowych może prowadzić do ograniczeń w wydolności wysiłkowej oraz ma wpływ na choroby układu oddechowego takie jak astma lub POChP. Mniejszą objętość dróg oddechowych można porównać do tego, że oddychanie nie jest tak efektywne jak powinno i właściwie można go porównać do oddychania przez słomkę.

Opisywane badanie wykorzystało trójwymiarowe skany w celu oceny dróg oddechowych u 97 zdrowych dziewczynek i 128 zdrowych chłopców w wieku od roku do 17 lat. Nie wykazało różnic między płciami u dzieci w wieku lat 12.

Jednakże nastolatki płci męskiej starsi niż 14 lat mieli większą objętość dróg oddechowych niż dziewczynki, nawet jeśli brano pod uwagę ich wzrost. Na przykład tchawica była 25 procent większa u chłopców w wieku między 13 a 17 lat.

To badanie jest pierwszym, które ocenia różnice między płciami pod względem objętości dróg oddechowych u zdrowych dzieci.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe