Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Kiedy należy zakończyć leczenie inwazyjnej aspergilozy płucnej?

Udostępnij:
Jeden z problemów klinicznych leczenia inwazyjnej aspergilozy płucnej dotyczy nie tylko podawanych dawek, lecz także czasu trwania terapii. A ta w przypadku tej choroby wciąż nie jest jednoznacznie ustalona.
Inwazyjna aspergiloza płucna jest oportunistyczną infekcją grzybiczą o wysokiej śmiertelności. Dane epidemiologiczne wskazują, że jej częstość wzrasta ze względu na wzrost liczby pacjentów poddawanych przeszczepom, otrzymujących chemioterapię i terapię immunosupresyjną. Leczenie jest trudne, z nieokreślonymi ściśle ramami czasowymi. To właśnie ten ostatni problem stał się jednym z ważniejszych tematów XXII Kongresu Argentyńskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych.

Dotychczasowy stan wiedzy podsumował prof. Oliver Cornely ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kolonii. Podkreślił, że dotychczasowe wytyczne nie rozstrzygają tematu. Amerykańskie Towarzystwo Chorób Zakaźnych w zaleceniach z 2016 roku podaje, że leczenie przeciwgrzybicze powinno trwać co najmniej 6–12 tygodni, a jego czas zależy od takich czynników jak ciężkość zakażenia, czas trwania immunosupresji i odpowiedź na terapię. Z kolei wspólne wytyczne Europejskiej Konfederacji Mykologii Medycznej oraz Europejskiego Towarzystwa Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych podają, że czas leczenia może wahać się od 3 do ponad 50 tygodni i zależy głównie od odpowiedzi na leczenie i aktualnego statusu immunologicznego. Niestety, baza danych na poparcie każdego konkretnego zalecenia jest słaba, co podkreślają sami autorzy zaleceń.

Prof. Cornely podzielił się stosowanymi w swojej klinice kryteriami zakończenia leczenia aspergilozy płucnej. Główne warunki kliniczne to brak objawów choroby, brak gorączki, brak neutropenii. Pod względem mikologicznym stężenie galaktomannanu w surowicy nie powinno być podwyższone. Podkreślił, że kompleksowa ocena powinna obejmować także wyniki badań obrazowych: zmniejszenie nasilenia zmian powinno przekraczać 90 proc, chociaż można zaakceptować obecność śladów resztkowych.

Podano także, że należy wykonać badanie przesiewowe w kierunku nawrotu infekcji (TK klatki piersiowej bez kontrastu) każdorazowo w przypadku wystąpienia co najmniej jednego z poniższych: wzrost CRP, gorączka >38,6 st. C, kaszel, duszność, wzrost stężenia galaktomannanu w surowicy.

Na zjeździe zdanie wszystkich ekspertów był jednoznaczne: czas trwania leczenia inwazyjnej aspergilozy płucnej to decyzja kliniczna, która powinna zostać podjęta w dużej mierze na podstawie indywidualności pacjenta i jego odpowiedzi na terapię. Zaznaczono także, że istnieje pilna konieczność dobrze zaplanowanych dużych badań, które w przyszłości pozwoliłyby na wydanie wiarygodnych zaleceń.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.