Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Ksylitol w nebulizacji skutecznym mukolitykiem u pacjentów z mukowiscydozą

Autor: Marta Koblańska |Data: 20.09.2019
 
 
Mukowiscydoza jest jedną z najczęstszych chorób genetycznych. Dane literaturowe podają, że na świecie żyje około 70 000 chorych, a każdego roku przybywa około 1000 nowych zachorowań. W ostatnich latach poczyniono ogromny postęp w leczeniu, a kolejną cegiełkę dołożyli naukowcy z University of Iowa.
W celu zmniejszenia lepkości wydzieliny i tym samym ułatwienia jej odksztuszania można zastosować inhalacje β-agonisty i nawilżony tlen; oprócz tego zaleca się stosowanie 3–6% hipertonicznego roztworu soli fizjologicznej i dornazy alfa. Odpowiednie leczenie zaostrzeń ze strony układu oddechowego jest bardzo ważne, gdyż to właśnie powikłania płucne są najczęstszą przyczyną zgonów.

Na łamach Journal of Cystic Fibrosis opublikowano wyniki randomizowanego badania, w którym 60 pacjentów z mukowiscydozą i FEV1 powyżej 30%, którzy zostali hospitalizowani z powodu zaostrzenia choroby, przydzielono losowo do nebulizacji 4 ml 7-procentowego roztworu soli hipertonicznej (grupa kontrolna) lub 5ml 15-procentowego roztworu ksylitolu przez 14 dni.

Między grupami nie stwierdzono istotnych różnic w zakresie zmiany FEV1 (w obu grupach odnotowano istotną poprawę), mikrobioty dróg oddechowych, jakości życia (w obu grupach wzrost) i czasu do następnego zaostrzenia (w obu grupach podobny), co oznacza równoważność obu roztworów w rozrzedzaniu wydzieliny i ułatwianiu jej ewakuacji. Ponadto w obydwu grupach nie wystąpiły ciężkie zdarzenia niepożądane. Autorzy podają, że kolejnym krokiem w pracach nad zastosowaniem roztworu ksylitolu stanowią badania oceniające jego długofalową skuteczność.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe