Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Mikroroboty precyzyjnie dostarczają antybiotyk do płuc

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: PAP, DOI: 10.1038/s41563-022-01360-9
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego stworzyli mikroroboty, które docierają do płuc i dostarczają leki eliminując bakterie wywołujące stany zapalne. Działanie mikrorobotów okazało się bardziej skuteczne niż dożylne podanie antybiotyków – informuje „Nature Materials”.
Zbudowane z komórek alg mikoroboty, na powierzchni których umieszczono nanocząsteczki z antybiotykiem, testowano u myszy z ostrym zapaleniem płuc wywołanym przez bakterie Pseudomonas aeruginosa. Naukowcy dostarczyli mikroroboty do organizmu gryzoni poprzez rurkę umieszczoną w tchawicy.

Mikroroboty w bezpieczny sposób wyeliminowały bakterie, dzięki czemu wszystkie osobniki przeżyły. Myszy z grupy kontrolnej, u której choroba nie była leczona, umarły po trzech dniach.

Działanie mikrorobotów jest bardziej skuteczne niż dożylne podanie antybiotyków. Okazało się, że aby uzyskać taki sam efekt należało podać 1644 miligramy antybiotyku, podczas gdy w przypadku mikrorobotów wystarczyła dawka 500 nanogramów.

Naukowcy zapewniają, że stosowanie mikrorobotów jest bezpieczne. Po wykonaniu swojego zadania są one trawione przez komórki organizmu, nie pozostawiając po sobie toksycznych pozostałości.

– Przy dożylnym podaniu antybiotyku, jedynie niewielka część leku trafia do płuc. Z tego powodu stosowane obecnie antybiotykoterapie nie są wystarczająco skuteczne, a śmiertelność u pacjentów z ostrą formą zapalenia płuc wciąż jest wysoka. Te wyniki sugerują, że dzięki zastosowaniu mikrorobotów leczenie mogłoby być dużo skuteczniejsze – mówi Victor Nizet, autor badań.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.