Specjalizacje, Kategorie, Działy
Katarzyna Link/LUW

Minister Niedzielski i prezes Nowak o rehabilitacji pocovidowej

Udostępnij:
Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski i pełniący obowiązki prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak przedstawili założenia planu rehabilitacji dla wszystkich, którzy zmagają się z powikłaniami po przechorowaniu COVID-19 – usługa ma być powszechnie dostępna i refundowana przez NFZ.
Minister Niedzielski podczas wizyty w Nałęczowie, gdzie odwiedził Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy, Zakład Leczniczy Uzdrowisko Nałęczów SA oraz Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii „Werandki”, zapewnił, że „priorytetem jego resortu na najbliższy czas będzie odbudowa zdrowia Polaków”. – To, że spotykamy się w Nałęczowie, nie jest przypadkiem. Chcemy pokazać, że mamy nowe rozwiązanie w postaci rehabilitacji postcovidowej, która ma być powszechnie dostępna. Mamy opracowany plan, którego celem będzie powrót do zdrowia – mówił minister zdrowia.

– Głównym problemem pacjentów, którzy przechorowali COVID-19 jest utrata wydolności oddechowej, dlatego rehabilitacja będzie świadczona głównie w uzdrowiskach. Poza tym, także w warunkach ambulatoryjnych i domowych - wyjaśnił Niedzielski 26 kwietnia. Dodał, że „przynajmniej jedna trzecia pacjentów ma powikłania po COVID-19 – najczęściej to problemy z oddychaniem, zmniejszona ogólna sprawność organizmu i bóle mięśniowo-stawowe”.

– Liczba zachorowań, częstotliwość występowania choroby, powoduje, że musimy mieć specjalne „narzędzia”, które pozwolą odbudowywać zdrowie postcovidowe – wyjaśnił Niedzielski, przedstawiając założenia plan rehabilitacji dla tych, którzy chorowali na COVID-19.

Niedzielski zapewnił, że „przygotowany model rehabilitacji po przebyciu zakażenia koronawirusem ma być powszechnie dostępny i refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia” i dodał, że „aby zgłosić się na rehabilitację wystarczy skierowanie od dowolnego lekarza, także z podstawowej opieki zdrowotnej – a warunkiem otrzymania pomocy ma być rok od przechorowania”.

W Nałęczowie był także pełniący obowiązki prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak – poinformował, że „do rehabilitacji prowadzonej w trybie stacjonarnym i w leczeniu uzdrowiskowym zgłosiło się ponad sto placówek medycznych”, a kompleksowy program rehabilitacji postcovidowej w trybie stacjonarnym i uzdrowiskowym obejmuje, miedzy innymi:
– kinezyterapię ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń ogólnousprawniających,
– inhalacje,
– hydroterapię, fizykoterapię,
– balneoterapię,
– masaż,
– edukację zdrowotną i promocję zdrowia, w tym np. naukę prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminację nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotną zmianę stylu życia,
– wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.

Nowak zapowiedział, że NFZ uruchomi także „rehabilitację postcovidową prowadzoną ambulatoryjnie, czyli w gabinetach fizjoterapii zajmujących się rehabilitacją leczniczą, oraz w domu pacjenta”.

Więcej o programie na stronie internetowej: www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/rehabilitacja-po-przebytej-chorobie-covid-19.

W tej sprawie opublikowano też zarządzenie.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: Zarządzenie nr 782021DSOZ zmieniające zarządzenie w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Przeczytaj także: „Szczegóły programu rehabilitacji po przebytym COVID-19” i „Opieką pocovidową powinno być objętych kilkaset tysięcy osób”.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.