Specjalizacje, Kategorie, Działy

Mutacje koronawirusa kluczem do jego leczenia?

Udostępnij:
Przez przeanalizowanie genomu wirusa ponad 7,500 osób zainfekowanych COVID-19, badanie UCL scharakteryzowało wzór różnorodności genomu wirusa SARS-CoV-2, oferując informacje kluczowe dla opracowania leków oraz szczepionek.
Badanie prowadzone przez UCL Genetics Institute zidentyfikowało blisko 200 mutacji genetycznych wirusa, podkreślając w jaki sposób mogą one adaptować się i ewoluować w organizmie gospodarza.

Badacze odkryli, że dużą część różnorodności genetycznej koronawirusa odnajdywana jest w krajach najbardziej nim dotkniętych, sugerując silne natężenie transmisji z wczesnej fazy epidemii do krajów wcześniej nią nie objętych.

Odkrycia opublikowane w Infection, Genetics and Evolution również dalej ustalają to, że wirus pojawił się w końcu roku 2019 zanim rozprzestrzenił się po całym globie. Naukowcy przeanalizowali jego genetyczną różnorodność poprzez badania genomu ponad 7500 wirusów od zainfekowanych pacjentów na całym świecie.

Jak wskazują badacze wszystkie typy wirusów naturalnie mutują i nie ma nic w tym złego. Nie ma też dowodów, że mutacje SARS-CoV-2 następują szybciej, dlatego nie można stwierdzić, czy koronawirus jest bardziej lub mniej śmiertelny i zaraźliwy.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.