Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Najważniejsze rekomendacje dotyczące diagnozowania i leczenia ostrej zatorowości płucnej

Źródło: Academic/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 10.01.2020
 
 
Co zmieniło się w zaleceniach o ostrej zatorowości płucnej? Nowe wytyczne opracowali profesorowie z Niemiec – Stavros V. Konstantinides oraz Francji – Guy Meyer. Co mówią?
Po pierwsze wskazują na rodzaje badań, jakie powinny zostać przeprowadzone w diagnozowaniu ostrej zatorowości płucnej takich jak na przykład przezprzełykowa echokardiografia oraz postępowanie praktyczne. Definiują potrzebę terapii przeciwzakrzepowej, która musi zostać wprowadzona jak najwcześniej w razie podejrzenia ostrej zatorowości płucnej. Po trzecie warto korzystać ze sprawdzonych algorytmów, w tym tych do oceny ciężkości przebiegu choroby. Co jeszcze? Nie do przecenienia jest konsultacja radiologa oraz drugiego specjalisty. U chorych z niestabilnością hemodynamiczną potwierdzenie rozpoznania powinno iść w parze z dalszą oceną ryzyka również klinicznego oraz współchorobowości jak również dobrze jest zlecić badania laboratoryjne biomarkerów. Jeżeli rozpoznaje się wysokie ryzyko zatorowości płucnej dalsze badania dobrze jest wykonać w szpitalu. Warto jest też preferować leczenie przeciwzakrzepowe razem z NOAC, które ma przewagi nad tym LMWH-VKA. Zawsze trzeba pamiętać o możliwych zaostrzeniach. Jeżeli choroba jest podejrzewana u kobiety w ciąży, można skorzystać z wentylacji poprawiającej ukrwienie. Chorych z ostrą zatorowością płucną należy obserwować również pod kątem nowotworu, krwawienia oraz innych dysfunkcji.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe