Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nieco częstsze zachorowania na astmę u dzieci zaszczepionych przeciw grypie matek, choć przyczyna pozostaje niewyjaśniona

Udostępnij:
Nie ma związku między szczepieniem przeciwko świńskiej grypie w ciąży, a problemami zdrowotnymi we wczesnym dzieciństwie, wynika z badania opublikowanego na łamach BMJ. Wskazuje to na bezpieczeństwo szczepienia podczas ciąży, jednak niewyjaśniony pozostaje związek między szczepieniem, a dziecięcą astmą.
Kobiety w ciąży oraz ich nowonarodzone dzieci znajdują się w grupie wysokiego ryzyka poważnego zachorowania w czasie epidemii grypy lub sezonowego wzrostu zachorowań na grypę. Dlatego wiele krajów radzi kobietom w ciąży szczepienie, które ochroni zarówno matkę jak i dziecko przed zachorowaniem. Jednak mało kobiet decyduje się na taki krok właśnie ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa. Czy mają rację?

Badacze z USA i Kanady wykorzystując rejestr z historiami chorób zidentyfikowali wszystkie żyjące niemowlęta począwszy od listopada 2009 do października 2010 w Ontario i przeanalizowali zdrowie tych dzieci dopóki nie ukończyły 5 roku życia. Matki 31295 dzieci spośród 104 249 zaszczepiły się w ciąży. Nie znaleziono przypadków raka, infekcji, chorób przewlekłych, przyjęć do szpitala lub zgonów u dzieci zaszczepionych matek. Infekcje gastroenterologiczne u tych dzieci były zaś nieco rzadsze, choć jednak zaobserwowano więcej przypadków dziecięcej astmy u dzieci, których matki się zaszczepiły. Jednak, zdaniem badaczy nie można wykluczyć, że stało się tak za sprawą innych, niemierzalnych czynników, które nie powinny być w pełni brane pod uwagę na potrzeby analizy.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.