Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nieinwazyjna wentylacja mechaniczna z nową wyceną?

Udostępnij:
Czy w przyszłym roku wzrośnie wycena nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej, którą AOTMiT dzięki staraniom środowiska związanego z Polskim Towarzystwem Chorób Płuc, którego od maja 2018 roku prezesem jest prof. Paweł Śliwiński podwyższył do 12,7 tys. zł z 3,6 tys. zł? Zmiany są planowane.
- Świadczenia z zakresu nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej były bardzo niedoszacowane, co skutkowało nie wykonaniem planu utworzenia 55 sal wentylacji mechanicznej. Jednak dzięki zapałowi udało się ich otworzyć 36 – mówi prof. Paweł Śliwiński.

Przymiarki do podwyższenia wyceny nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej w szpitalach rozpoczęły się w grudniu 2017 roku, kiedy prezesem Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc był prof. Władysław Pierzchała. Obwieszczenie AOTMiT ukazało się 8 listopada 2018 roku.

Obecnie średnio z wentylacji mechanicznej korzysta 4,6 osób na 100 tys. mieszkańców, co jest lepszym wskaźnikiem niż jeszcze kilka lat temu. Wcześniej też chorzy wymagający wspomagania wentylacyjnego byli leczeni wentylacją inwazyjną. Tymczasem nieinwazyjna wentylacja mechaniczna wiąże się z mniejszą liczbą intubacji, mniejszymi kosztami leczenia oraz mniejszą liczbą zgonów.

Program nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej funkcjonuje od 2016 roku. Zaledwie w ciągu roku jego działania udało się zmniejszyć liczbę zgonów z powodu niewydolności oddechowej o ok. 1000.

Jak pisała dr Małgorzata Farnik, najważniejszym wskazaniem do zastosowania nieinwazyjnej wentylacji jest hyperkapniczna niewydolność oddychania (z przyczyn płucnych lub pozapłucnych, zdekompensowany zespół bezdechu we śnie). Rzadziej hipoksemiczna niewydolność oddechowa, ponadto może być wykorzystywana w ramach oddziału OIT na etapie odzwyczajania od respiratora. Najważniejszym celem zastosowania NIV jest zapobieganie intubacji, w niektórych sytuacjach stosuje NIV przed intubacją, u chorych którzy nie godzą się na intubację lub nie zostają do niej zakwalifikowani. W praktyce klinicznej najczęściej jest stosowana u chorych na POChP z okresie hiperkapnicznej niewydolności oddechowej. NIV ma zastosowanie w leczeniu zaostrzeń u chorych z restrykcją np. kyfoskolioza, otyłość. Ponadto uzyskuje się korzyści ze stosowania NIV u chorych z zapaleniem płuc z upośledzeniem układu odpornościowego oraz w leczeniu kardiogennego obrzęku płuc, ARDS, pooperacyjna niewydolność oddechowa, stan po urazach klatki piersiowej.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.