Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nowe badanie ustalające odsetek dzieci zainfekowanych SARS-CoV-2

Udostępnij:
Badanie, które pomaga ustalić odsetek nowych zachorowań u dzieci i członków ich rodzin w Stanach Zjednoczonych wywołanych koronawirusem rozpoczęło nabór uczestników. Zwane Human Epidemiology and Response to SARS-CoV-2 (HEROS) pomoże zdeterminować odsetek dzieci zainfekowanych SARS-CoV-2, który powoduje infekcję COVID-19.
Co więcej, badanie HEROS przeegzaminuje, czy odsetek infekcji SARS-CoV-2 różni się między dziećmi, które chorują na astmę lub inne schorzenia alergiczne a tymi, które są zdrowe.

- Jednym z interesujących czynników, które niesie za sobą pandemia jest to, że bardzo mało dzieci choruje na COVID-19 w porównaniu do osób dorosłych – powiedział Anthony S. Fauci, dyrektor w NIAID. – Czy dzieje się tak dlatego, że dzieci są oporne na infekcję SARS-CoV-2, czy zainfekowane nie rozwijają objawów? Badanie HEROS pomoże udzielić odpowiedzi na te i inne pytania.

Badanie HEROS obejmuje 6000 osób spośród 2 tys. rodzin amerykańskich już uczestniczących w badaniu NIH w 11 miastach. Uczestnicy badania to zarówno zdrowe dzieci, jak i dzieci z astmą lub schorzeniami alergicznymi. Zespół badaczy zamierza obserwować te dzieci i ich rodziny przez sześć miesięcy w celu ustalenia kto z nich został zainfekowany SARS-CoV-2, gdy wirus jest transmitowany do innych członków rodziny i którzy z nich chorują na COVID-19.

- Do tej pory dane na temat infekcji koronawirusem w populacji amerykańskiej zostały ograniczone do osób, które fizycznie mają związki z systemem ochrony zdrowia, czyli tymi, które wykazują pozytywny wynik testów i tych, które cierpią a schorzenie ciężkie – powiedział Dr. Hartert. – Te dane dostarczają wytycznych w ograniczaniu dostępności testów, ale nie umożliwiają zrozumienia całej specyfiki infekcji w całej populacji – dodał.

Dowody wstępne sugerują, że schorzenia alergiczne paradoksalnie mogą redukować podatność na infekcje SARS-CoV-2 i ciężkie objawy wywołane COVID-19. Badanie NAID ostatnio przeanalizowało komórki górnych i dolnych dróg oddechowych ekspresji ACE2, genu, który koduje receptor koronawirusa wykorzystywany w celu zainfekowania komórek. Ekspresja ACE2 jest niezbędna dla komórki w celu wytworzenia tego receptora, ale potrzebne są również inne kroki w tym kierunku. Zarówno u dzieci jak i dorosłych alergia oddechowa, astma i kontrolowane alergeny narażenia były związane z istotnie mniejszą redukcją ekspresji ACE2. Ta ekspresja była najniższa u osób z wysokimi poziomami zarówno astmy jak i wrażliwości na alergeny.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.