Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Obiecujące wyniki badania plitidepsyny w leczeniu COVID-19

Udostępnij:
Według opublikowanych w „Science" wyników badań przedklinicznych plitidepsyna (dostępna na rynku jako lek przeciwnowotworowy) wykazała ponad 27-krotnie wyższą potencjalną skuteczność w powstrzymywaniu rozmnażania się wirusa niż używany obecnie remdesiwir.
W badaniach na myszach zaobserwowano zahamowanie replikacji koronawirusa w płucach o ponad 99 proc. Natomiast badania laboratoryjne in vitro na komórkach ludzkich wykazały ponad 27-krotnie wyższą skuteczność w powstrzymywaniu rozmnażania się wirusa niż używany obecnie remdesiwir. Zostały one przeprowadzone przez naukowców Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (UCSF) we współpracy z PharmaMar, producentem leku.

W oddzielnym badaniu zespół naukowców z UCSF sprawdzał również skuteczność leku na brytyjskim wariancie koronawirusa, osiągając porównywalne wyniki. Według autora badania Krisa White'a, sposób działania leku oznacza, że jeśli badania na ludziach potwierdzą skuteczność plitidepsyny w leczeniu COVID-19, będzie on działał przeciwko wszelkim szczepom wirusa.

Lek pozyskiwany z żachw, małych zwierząt morskich, przeszedł pierwszą fazę badań klinicznych w Hiszpanii na 27 pacjentach z COVID-19, dając pozytywne wyniki w zmniejszeniu ilości wirusa u pacjentów. PharmaMar podała w komunikacie, że prowadzi rozmowy w celu rozpoczęcia badań fazy II/III.


Zachęcamy do subskrypcji newslettera serwisu Pulmonologia „Newslettery tematyczne Termedii”.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.