Specjalizacje, Kategorie, Działy

POChP: LABA plus LAMA czy LABA plus glikokortykosteroidy? Najnowsze dane z The Chest

Udostępnij:
Optymalne działanie w zakresie spadku nasilenia objawów i redukcji ryzyka zaostrzeń można uzyskać stosując połączenie LAMA i LABA lub LABA i wziewnych glikokortykosteroidów (GKS). Dane na temat przewagi jednego lub drugiego połączenia bywają nieco sprzeczne; interesujących informacji dostarcza publikacja, która ukazała się na łamach The Chest.
Według obecnych wytycznych GOLD leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc powinno być (w głównej mierze) oparte o długodziałających antagonistów receptorów muskarynowych (LAMA) lub długodziałających beta-agonistów (LABA). Optymalne działanie w zakresie spadku nasilenia objawów i redukcji ryzyka zaostrzeń można uzyskać stosując połączenie LAMA i LABA lub LABA i wziewnych glikokortykosteroidów (GKS). Dane na temat przewagi jednego lub drugiego połączenia bywają nieco sprzeczne; interesujących informacji dostarcza publikacja, która ukazała się na łamach The Chest.

Grupa naukowców z McGill University w Montrealu dokonali analizy danych aż 3954 pacjentów w wieku co najmniej 55 lat ze zdiagnozowaną POChP. Pacjentów kwalifikowano do badania w latach 2002-2015 i 1977 z nich przydzielono do otrzymywania LAMA i LABA, kolejnych 1977 chorych otrzymywało połączenie LAMA i GKS. Follow-up prowadzono przez rok i oceniono, czy w tym czasie obie grupy istotnie różniły się pod względem częstości umiarkowanych do ciężkich zaostrzeń i zapaleń płuc.

Okazało się, że współczynnik ryzyka (HR) umiarkowanie nasilonego zaostrzenia choroby związanego z rozpoczęciem leczenia od połączenia LABA-LAMA w stosunku do połączenia LABA-GKS wyniósł 1,04 a dla ciężkiego zaostrzenia wynosił 0,94. Okazało się także, że przy stosowaniu połączenia LABA-LAMA udało się zredukować częstość występowania ciężkiej postaci zapalenia płuc wymagającego hospitalizacji o 34%.

Powyższe badanie, bezpośrednio porównujące stosowanie dwóch uznanych schematów terapeutycznych, wskazuje na równoważność obu schematów w prewencji zaostrzeń i wyższość połączenia LAMA-LABA w zapobieganiu zapaleniom płuc. Wydaje się zatem, że u pacjentów z dodatkowymi czynnikami ryzyka zapalenia płuc korzystniejsze jest stosowanie właśnie tego schematu.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.