Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Palący ze zdolnościami matematycznymi bardziej skłonni rzucić papierosy

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 24.06.2020
 
 
Dla palących papierosy, którzy są lepszymi matematykami, decyzja o zaprzestaniu palenia po prostu ma sens, wynika z nowego badania Uniwersytetu w Ohio. Wynika z niego, że palący z lepszymi rezultatami testów matematycznych są bardziej skłonni palenie rzucić.
Jaka jest przyczyna? Mają lepszą pamięć do liczb związanych z ryzykiem palenia, co prowadzi do przewidywania większego ryzyka jakie niesie za sobą nikotynizm i tym samym do silniejszego zamiaru jego porzucenia.

- Osoby z większymi zdolnościami matematycznymi lepiej pamiętają przerażające liczby związane z ryzykiem palenia, które się im podaje i to czyni różnicę – powiedziała Brittany Shoots-Reinhard, główna autorka badania i assistant profesor z Ohio State University. - To badanie jest jednym z kilku, które wiąże zdolność do rzucenia palenia z matematyką, zwane umiejętnością liczenia, dodaje, wskazując, że jego rezultaty mogą pomóc w wyjaśnieniu dlaczego wiele badań odkrywa, że palący lepiej wyedukowani częściej z sukcesem zaprzestają nałogu.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Health Psychology. Objęło ono 696 palących dorosłych w USA, którzy brali w nim udział online. Na początku sesji, uczestnicy otrzymywali wystandaryzowany test mierzący zdolność do liczenia. Następnie uczestnikom pokazano 8 różnych rodzajów ostrzegawczych opakowań papierosów, po cztery razy każda. Te nalepki miały różne obrazki takie jak rysunek grobu, czy zdjęcie uszkodzonych płuc. Każde opakowanie również zawierało tekst ostrzegawczy przykładowo „palenie może cię zabić” powiązany z takim ryzykiem. Na przykład: ”75,4 procent palących umrze przed ukończeniem 85 roku życia, w porównaniu do 53,7 procent tych, którzy nie palą”.

W kilku miejscach uczestnicy byli proszeni o ocenę punktową ich emocjonalnych reakcji na każde opakowanie, jego wiarygodność oraz o indywidualne odniesienie do każdego wpisu.

Albo natychmiast po eksperymencie, albo sześć tygodni później, uczestnicy odpowiadali na wiele pytań zaprojektowanych w ten sposób, aby uwidocznić jak bardzo zapamiętana została podana informacja ryzyku. Pytania uwzględniały również indywidualną percepcję jak wysokie jest to ryzyko związane z paleniem oraz ocenę punktową zamiaru zaprzestania palenia w ciągu 30 dni lub w kolejnym roku.

Wyniki sugerują, że te osoby, które miały lepsze zdolności liczenia wydawały się dokładniej pamiętać ryzyko związane z nikotynizmem, w tym statystyki. To również wiązało się z lepszym przyjmowaniem tych informacji oraz silniejszym zamiarem zaprzestania palenia.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe