Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Palenie kilku papierosów dziennie podobnie szkodliwe jak palenie wielu

Źródło: MK/Sciencedaily
Autor: Marta Koblańska |Data: 22.11.2019
 
 
Osoby palące mniej niż 5 papierosów dziennie również są narażone na uszkodzenia płuc, choć nastąpią one później, wynika z nowego badania Columbia University.
- Wiele osób zakłada, że palenie kilku papierosów dziennie nie szkodzi – mówi lider badania Elizabeth Oelsner – Ale okazuje się, że różnica w utracie funkcji płuc między osobą palącą pięć papierosów a taką, która pali dwie paczki dziennie jest relatywnie mała – dodaje.

Dlaczego tak się dzieje? Badacze przyjrzeli się szczególnie funkcji płuc i objętości wdychanego i wydychanego powietrza u palaczy, byłych palaczy i osób, które nie paliły nigdy. Funkcja płuc obniża się naturalnie wraz z wiekiem począwszy od 20 roku życia a oczywistym jest, że palenie ten proces przyśpiesza.

Z powodu dużej liczby osób biorących udział w badaniu – ponad 25 tys. Oelsner i jej koledzy mogli zobaczyć różnicę w funkcji płuc między osobami, które palą mało a tymi, którzy palą powyżej 30 papierosów dziennie. Inne badania jak na razie nie były w stanie jej wykryć. Co się okazało? Wykazano, że funkcja płuc u palących mniej jest bardziej zbliżona do tej u palaczy większej liczby papierosów niż do osób, które nie paliły nigdy. Spadek objętości płuc wynosił 7,65 mL rocznie u palących mało i 11,24 mL u palących dużo. To oznacza, że palący mało mogą stracić prawie taką samą objętość płuc w ciągu roku jak palący dużo w ciągu dziewięciu miesięcy.

- Palenie kilku papierosów dziennie niesie dużo większe ryzyko niż myśli wielu ludzi – mówi Oelsner.

Badanie przyjrzało się również proporcji obniżania się funkcji płuc u osób, które palić przestały. Nowe badanie wskazuje, że choć funkcja płuc się obniża mniej u byłych palaczy ( dodatkowo 1,57 mL rocznie) niż u tych co nadal palą (dodatkowo 9,42 mL rocznie), to jednak nie stabilizuje się przez co najmniej 30 lat.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe